Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

Chór Gimnazjum nr 5 kolęduje w Zespole Placówek Specjalnych.

Email Drukuj PDF

W środę 10.12.2014 z inicjatywy pani Ewy Marciszewskiej, która była również opiekunem, chór Gimnazjum nr 5 udał się z radosną nowiną do Zespołu Placówek Specjalnych w Olsztynie.

Młodzież pod kierownictwem pani Hanny Borys zaprezentowała koncert kolęd. Był to bardzo wzruszający występ poruszający serca zarówno chórzystów jak i chorych dzieci oraz ich opiekunów i nauczycieli.

Wszystko odbyło się we wspaniałej atmosferze i przy ogromnej życzliwości gospodarzy. Wspólne śpiewanie kolęd dostarczyło niezapomnianych przeżyć i dało wszystkim wiele radości. Wszyscy uczestnicy z Gimnazjum nr 5 opuszczali placówkę z poczuciem głębokiego przekonania, że wydarzyło się coś ważnego, że dali komuś coś od siebie. Cała grupa stwierdziła, że warto uczestniczyć w tego rodzaju charytatywnych przedsięwzięciach.

Hanna Borys

Poprawiony: niedziela, 14 grudnia 2014 20:39
 

Gimnazjum nr 5 w Bet Taharze

Email Drukuj PDF

 

-         To ciekawe, dowiedzieć się, jak wyglądały okolice mojego domu, kiedy mnie nie było na świecie – mówi moja koleżanka, Ola.

-         Tuż koło mego domu jest zabytek. Nie wiedziałem o tym i do tego taki ciekawy – wyraża zdziwienie Maurycy.

-         Tak blisko naszej szkoły, wystarczyło przejść na drugą stronę - to słowa Pauliny.

W czwartek 28 października byliśmy w Bet Taharze na nietypowej lekcji prowadzonej przez pana Dawida Wierzbickiego ze Wspólnoty Kulturowej Borussia. Oglądaliśmy w niej film o odnowieniu tego zabytku. Najciekawsze było to, że wszystkie najważniejsze renowacje wykonali wolontariusze z Polski, Rosji i Niemiec.

Gimnazjum nr 5 w Olsztynie  współpracuje z Wspólnotą Kulturową Borussia. Byliśmy już na wycieczce w Gałkowie, Kadzidłowie i Wojnowie, spotkaliśmy się także w szkole na rozmowie o dziedzictwie kulturowym. Kilka dni przed świętem zmarłych poszliśmy do domu przedpogrzebowego projektu E. Mendelsohna. Wszystkich uczniów zachwycił odnowiony sufit Bet Tahary (hebr. Dom Oczyszczenia) nazywany piramidą, ozdobiony pięknymi mozaikami. Warto zobaczyć ten obiekt. Nikt z nas nie spodziewał się, że niepozorny budynek na ulicy Zyndrama z Maszkowic kryje takie piękno.

Erich Mendelsohn (ur. 21 marca 1887 w Olsztynie, zm. 15 września 1953 w San Francisco) był niemieckim architektem żydowskiego pochodzenia. Jego projekty były związane głównie z modernizmem – budynki które projektował w późniejszych latach swojego życia służyły ogółowi ludzi, do dziś są używane jako np. centra handlowe. „Dom Oczyszczenia” był jego pierwszym dziełem, Mendelsohn zaprojektował go jeszcze jako student.

Dom przedpogrzebowy pełnił w życiu Żydów ważną rolę, gdyż przed pochowaniem zmarłego był on w nim „przygotowywany” do pogrzebu.  Byliśmy zachwyceni całą lekcją.  - Nie wiedziałem, że w Olsztynie mieszkali kiedykolwiek Żydzi, to bardzo interesujące dowiedzieć się czegoś o innej religii – powiedział Michał, mój kolega. Wszyscy moi koledzy twierdzą, że na zajęciach z Borussią czas płynie wyjątkowo szybko.

To dobrze, że są jeszcze tacy ludzie jak członkowie Borussii, którzy nie chcą, aby przeszłość Warmii i Mazur i związane z nią obiekty odeszły w niepamięć. Możliwe, że gdyby nie oni, Dom Mendelsohna nie przetrwałby do naszych czasów.

W pierwszy listopadowy czwartek wybieramy się na grę uliczną Na Starym Mieście. O tym też napiszemy.

Krzysztof Buzderewicz

Poprawiony: sobota, 05 listopada 2011 22:00
 

Indywidualne Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce

Email Drukuj PDF

03.06.2015 r. w Lidzbarku Warmińskim odbyły się Indywidualne Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce. Najlepiej spisali się:

  • Emila Bielecka: I miejsce na 600 m (Emilia wykazała się dużą wolą walki biegnąc większą część dystansu w 1 bucie)
  • Jakub Dutka: III miejsce w skoku w dal (5,68 m)
W finale znalazła się również uczennica klasy 2b Julia Mrozowicz.
Gratulujemy

Poprawiony: czwartek, 18 czerwca 2015 08:17
 

Certyfikat Szkoły Przyjaznej Żywieniu i Aktywności Fizycznej

Email Drukuj PDF

 

Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o otrzymaniu przez nasze gimnazjum

Certyfikatu Szkoły Przyjaznej Żywieniu i Aktywności Fizycznej.

Projekt prowadzony jest przez Instytut Żywienia i Żywności (IŻŻ) w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) a współfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Proces certyfikacji objął 1600 placówek w całym kraju. W każdym województwie program realizuje 100 ośrodków (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne). Czas trwania programu to 2 lata.

Różnego rodzaju działania wdrożone w naszej szkole, promujące zasady prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej, aktywna i zaangażowana postawa wielu nauczycieli, uczniów oraz współpraca z rodzicami spotkały się z uznaniem i już po roku trwania programu przyznano naszemu gimnazjum certyfikat! Jesteśmy jedną z dziesięciu szkół w województwie warmińsko-mazurskim i jedną z dwóch w Olsztynie, którym udało się spełnić wymogi niezbędne do uzyskania certyfikatu.

Wyróżnienie to zobowiązuje nas do dalszej aktywnej i owocnej działalności. Zachęcamy uczniów, rodziców i nauczycieli do szerzenia idei zdrowego stylu życia w kolejnych latach. Czekamy również na nowe i ciekawe pomysły promujące aktywność fizyczną i zdrowe żywienie.

Poprawiony: poniedziałek, 15 grudnia 2014 17:36
 

Żegnaj szkoło, witaj lato!

Email Drukuj PDF

 

Żegnaj szkoło, witaj lato! – taki napis odczytali uczniowie żegnający się ze szkołą w Gimnazjum nr 5. 25 czerwca rozstali się ze szkołą absolwenci, a w piątek 26 czerwca uczniowie klas pierwszych i drugich.

Pożegnanie klas trzecich miało jak co roku wyjątkową oprawę, bo oprócz absolwentów i nauczycieli na sali w czwartkowe popołudnie obecnych też było bardzo wielu rodziców i bliskich naszych uczniów. Uroczystość prowadzoną przez panią Magdalenę Wróblewską - Stepańczak uświetnił występ chóru szkolnego jak zwykle perfekcyjnie przygotowanego przez panią Hannę Borys. Trzecioklasistów pożegnały w pięknych przemówieniach dyrektor szkoły, pani Jarosława Kozak i jedna z wychowawczyń pani Anetta Socha. Po złożeniu ślubowania absolwenci zostali uhonorowani wieloma nagrodami za wyniki w nauce, udział w konkursach, pracę w wolontariacie i chórze szkolnym, a także za reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych. Najpopularniejszym sportowcem wśród chłopców został Wojciech Wileński. W czwartek uhonorowaliśmy też Patrycję Sadłowską – uczennicę z najwyższą średnią w szkole, to 5,73. Zgodnie z tradycją nauczyciele wybrali osobę, której przyznali tytuł Osobowość Gimnazjum nr 5. Ten wyjątkowy tytuł trafił w roku szkolnym 2014/15 do Michała Woźnicy, ucznia, który wyróżniał się w wielu dziedzinach życia szkolnego.

Pożegnanie klas I-II odbyło się w piątkowe przedpołudnie. Tę uroczystość poprowadziła pani Joanna Sochań. W tym roku uczniowie mieli wyjątkową frajdę, bo mogli obejrzeć spektakl Jak się żyło z tygrysem w PRL-u przygotowany przez naszych uczniów pod kierunkiem niezastąpionej pani Kariny Kwiecińskiej. Po przedstawieniu nastąpiło uhonorowanie uczniów za wyniki w nauce i osiągnięcia w innych dziedzinach. W tym roku szkolnym 32 uczniów zdobyło świadectwa z wyróżnieniem. W klasach I-II najwyższa średnia ocen 5,69 należy do Pauliny Gamrat z klasy 2a. Nagrodziliśmy też dwie uczennice, którym udało się nie opuścić ani jednego dnia w szkole, to Katarzyna Goździewska z 1b i Kamila Sakowska z 2c. Tytuł najpopularniejszego sportowca wśród dziewcząt powędrował do Julii Łukasiak.

Więcej zdjęć:

 

 

Poprawiony: czwartek, 02 lipca 2015 12:30
 


Strona 1 z 47

Ulti Clocks content

Aktualności


Dzisiaj jest: Czwartek
30 Lipca 2015
Imieniny obchodzą
Abdon, Julia, Julita, Ludmiła, Maryna,
Ubysław

Do końca roku zostało 155 dni.
Zodiak: Lew

Olsztyn - portal miejski

Oficjalny serwis Programu Szwajcarskiego