Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

Chór Gimnazjum nr 5 kolęduje w Zespole Placówek Specjalnych.

Email Drukuj PDF

W środę 10.12.2014 z inicjatywy pani Ewy Marciszewskiej, która była również opiekunem, chór Gimnazjum nr 5 udał się z radosną nowiną do Zespołu Placówek Specjalnych w Olsztynie.

Młodzież pod kierownictwem pani Hanny Borys zaprezentowała koncert kolęd. Był to bardzo wzruszający występ poruszający serca zarówno chórzystów jak i chorych dzieci oraz ich opiekunów i nauczycieli.

Wszystko odbyło się we wspaniałej atmosferze i przy ogromnej życzliwości gospodarzy. Wspólne śpiewanie kolęd dostarczyło niezapomnianych przeżyć i dało wszystkim wiele radości. Wszyscy uczestnicy z Gimnazjum nr 5 opuszczali placówkę z poczuciem głębokiego przekonania, że wydarzyło się coś ważnego, że dali komuś coś od siebie. Cała grupa stwierdziła, że warto uczestniczyć w tego rodzaju charytatywnych przedsięwzięciach.

Hanna Borys

Poprawiony: niedziela, 14 grudnia 2014 20:39
 

Gimnazjum nr 5 w Bet Taharze

Email Drukuj PDF

 

-         To ciekawe, dowiedzieć się, jak wyglądały okolice mojego domu, kiedy mnie nie było na świecie – mówi moja koleżanka, Ola.

-         Tuż koło mego domu jest zabytek. Nie wiedziałem o tym i do tego taki ciekawy – wyraża zdziwienie Maurycy.

-         Tak blisko naszej szkoły, wystarczyło przejść na drugą stronę - to słowa Pauliny.

W czwartek 28 października byliśmy w Bet Taharze na nietypowej lekcji prowadzonej przez pana Dawida Wierzbickiego ze Wspólnoty Kulturowej Borussia. Oglądaliśmy w niej film o odnowieniu tego zabytku. Najciekawsze było to, że wszystkie najważniejsze renowacje wykonali wolontariusze z Polski, Rosji i Niemiec.

Gimnazjum nr 5 w Olsztynie  współpracuje z Wspólnotą Kulturową Borussia. Byliśmy już na wycieczce w Gałkowie, Kadzidłowie i Wojnowie, spotkaliśmy się także w szkole na rozmowie o dziedzictwie kulturowym. Kilka dni przed świętem zmarłych poszliśmy do domu przedpogrzebowego projektu E. Mendelsohna. Wszystkich uczniów zachwycił odnowiony sufit Bet Tahary (hebr. Dom Oczyszczenia) nazywany piramidą, ozdobiony pięknymi mozaikami. Warto zobaczyć ten obiekt. Nikt z nas nie spodziewał się, że niepozorny budynek na ulicy Zyndrama z Maszkowic kryje takie piękno.

Erich Mendelsohn (ur. 21 marca 1887 w Olsztynie, zm. 15 września 1953 w San Francisco) był niemieckim architektem żydowskiego pochodzenia. Jego projekty były związane głównie z modernizmem – budynki które projektował w późniejszych latach swojego życia służyły ogółowi ludzi, do dziś są używane jako np. centra handlowe. „Dom Oczyszczenia” był jego pierwszym dziełem, Mendelsohn zaprojektował go jeszcze jako student.

Dom przedpogrzebowy pełnił w życiu Żydów ważną rolę, gdyż przed pochowaniem zmarłego był on w nim „przygotowywany” do pogrzebu.  Byliśmy zachwyceni całą lekcją.  - Nie wiedziałem, że w Olsztynie mieszkali kiedykolwiek Żydzi, to bardzo interesujące dowiedzieć się czegoś o innej religii – powiedział Michał, mój kolega. Wszyscy moi koledzy twierdzą, że na zajęciach z Borussią czas płynie wyjątkowo szybko.

To dobrze, że są jeszcze tacy ludzie jak członkowie Borussii, którzy nie chcą, aby przeszłość Warmii i Mazur i związane z nią obiekty odeszły w niepamięć. Możliwe, że gdyby nie oni, Dom Mendelsohna nie przetrwałby do naszych czasów.

W pierwszy listopadowy czwartek wybieramy się na grę uliczną Na Starym Mieście. O tym też napiszemy.

Krzysztof Buzderewicz

Poprawiony: sobota, 05 listopada 2011 22:00
 

,,FERIE SPĘDZAM NA SPORTOWO’’

Email Drukuj PDF

,,FERIE SPĘDZAM NA SPORTOWO’’

 

Podczas ferii w Gimnazjum nr 5 będą zorganizowane zajęcia sportowe w dniach: 29 i 30 styczeń oraz 2, 3 ,4 ,5, 6 luty w godzinach: 13.00 – 16.00.

Plan tematyczno – godzinowy zajęć:

-zajęcia z tenisa stołowego o godz. 13.00 – 14.00

-zajęcia z piłki siatkowej o godz. 14.00 – 15.00

-zajęcia z piłki koszykowej o godz. 15.00 – 16.00

 

 

Nauczyciel wychowania fizycznegoKrzysztof Bielski

ZAPRASZAMY !!!

Poprawiony: środa, 21 stycznia 2015 10:08
 

Certyfikat Szkoły Przyjaznej Żywieniu i Aktywności Fizycznej

Email Drukuj PDF

 

Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o otrzymaniu przez nasze gimnazjum

Certyfikatu Szkoły Przyjaznej Żywieniu i Aktywności Fizycznej.

Projekt prowadzony jest przez Instytut Żywienia i Żywności (IŻŻ) w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) a współfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Proces certyfikacji objął 1600 placówek w całym kraju. W każdym województwie program realizuje 100 ośrodków (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne). Czas trwania programu to 2 lata.

Różnego rodzaju działania wdrożone w naszej szkole, promujące zasady prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej, aktywna i zaangażowana postawa wielu nauczycieli, uczniów oraz współpraca z rodzicami spotkały się z uznaniem i już po roku trwania programu przyznano naszemu gimnazjum certyfikat! Jesteśmy jedną z dziesięciu szkół w województwie warmińsko-mazurskim i jedną z dwóch w Olsztynie, którym udało się spełnić wymogi niezbędne do uzyskania certyfikatu.

Wyróżnienie to zobowiązuje nas do dalszej aktywnej i owocnej działalności. Zachęcamy uczniów, rodziców i nauczycieli do szerzenia idei zdrowego stylu życia w kolejnych latach. Czekamy również na nowe i ciekawe pomysły promujące aktywność fizyczną i zdrowe żywienie.

Poprawiony: poniedziałek, 15 grudnia 2014 17:36
 

Klasa II b badała materiał DNA

Email Drukuj PDF

17 kwietnia klasa II b udała się do Kortowa, aby na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM wziąć udział w warsztatach „Badamy materiał DNA”.

Po dotarciu na miejsce grupa podzieliła się na dwa zespoły. Pierwszy poszedł na korytarz, gdzie było zaaranżowane miejsce zbrodni. Drugi skierował się do laboratorium biologii molekularnej. Po odbyciu zajęć grupy zamieniły się miejscami.

Na miejscu zbrodni zobaczyliśmy zaplamiony stół, potłuczoną butelkę, niedopałki papierosów, puszkę, strzykawkę z jakąś substancją itp. Dowiedzieliśmy się, co możemy wydedukować na temat zdarzenia, jakie tu miało miejsce. Powiedziano nam również, jak szybko sprawdzić, czy nasze przypuszczenia są słuszne. Pokazano, jak zebrać materiał do badania z przedmiotów. Posłuży on potem do uzyskania DNA i stwierdzenia, jakie osoby znajdowały się w danym pomieszczeniu. Zobaczyliśmy, jak za pomocą wody utlenionej można odróżnić krew od ketchupu lub dżemu. Okazuje się, że nawet na wyczyszczonym, umytym stole można odnaleźć ślady krwi, które potraktowane odpowiednim sprejem świecą w ciemności. Okazuje się, że bez problemu możemy stwierdzić, co zawiera strzykawka lub inne naczynia. Każda substancja poddana specjalnemu badaniu posiada swój niepowtarzalny wykres pokazany na komputerze i nie można jej pomylić z żadną inną.

Po zebraniu materiału i stwierdzeniu, co zaszło na miejscu zbrodni, udaliśmy się do laboratorium. Dowiedzieliśmy się, że pracuje się tu nad materiałami roślinnymi, zwierzęcymi i ludzkimi. Materiał do badań genetycznych przechowuje się w lodówkach z temperaturą minus 80 stopni. Uczniowie zobaczyli, czym zajmuje się daktyloskopia. Zostawialiśmy odciski palców na kartce papieru oraz na puszce, a następnie sprawiliśmy, że je zobaczyliśmy i mogliśmy zabrać na kartce i specjalnej folii do domu.

Kolejne stanowisko to badanie grup krwi i czynników Rh+ i Rh-.

Mieliśmy możliwość popracowania z mikroskopami. Na miejscu zbrodni zebrano różne włókna. Zobaczyliśmy, jak odróżnić sierść zwierzęcia od włosa ludzkiego.

Najbardziej pracochłonną czynnością, jaką wykonaliśmy, była izolacja DNA. Wymagała ona wielu skomplikowanych czynności, ale się udało, choć mieliśmy mało czasu. Okazało się, że badanie materiału od wejścia do laboratorium do otrzymania bardzo dokładnych wyników zajmuje około trzech dni.

Za pomocą badań DNA możemy prawie bezbłędnie stwierdzić ojcostwo, obecność danej osoby na miejscu zbrodni, czy jesteśmy podatni na wirus HIV, czy w przyszłości grozi nam zawał serca lub np. zachorowanie na raka lub czy jesteśmy podatni na inne choroby.

Czas spędzony na uniwersytecie z całą pewnością nie był zmarnowany i wyszliśmy z warsztatów z dużą ilością przydatnej wiedzy, którą zdobyliśmy dzięki działaniom praktycznym.

Więcej zdjęć

Lech Wąsowski

Poprawiony: sobota, 18 kwietnia 2015 20:43
 


Strona 1 z 43

Ulti Clocks content

Aktualności


Dzisiaj jest: Poniedziałek
27 Kwietnia 2015
Imieniny obchodzą
Anastazy, Andrzej, Bożebor, Kanizjusz,
Martyn, Piotr, Teofil, Zyta

Do końca roku zostało 249 dni.
Zodiak: Byk

Olsztyn - portal miejski

Oficjalny serwis Programu Szwajcarskiego