Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

Gimnazjum nr 5 w Bet Taharze

Email Drukuj PDF

-         To ciekawe, dowiedzieć się, jak wyglądały okolice mojego domu, kiedy mnie nie było na świecie – mówi moja koleżanka, Ola.

-         Tuż koło mego domu jest zabytek. Nie wiedziałem o tym i do tego taki ciekawy – wyraża zdziwienie Maurycy.

-         Tak blisko naszej szkoły, wystarczyło przejść na drugą stronę - to słowa Pauliny.

W czwartek 28 października byliśmy w Bet Taharze na nietypowej lekcji prowadzonej przez pana Dawida Wierzbickiego ze Wspólnoty Kulturowej Borussia. Oglądaliśmy w niej film o odnowieniu tego zabytku. Najciekawsze było to, że wszystkie najważniejsze renowacje wykonali wolontariusze z Polski, Rosji i Niemiec.

Gimnazjum nr 5 w Olsztynie  współpracuje z Wspólnotą Kulturową Borussia. Byliśmy już na wycieczce w Gałkowie, Kadzidłowie i Wojnowie, spotkaliśmy się także w szkole na rozmowie o dziedzictwie kulturowym. Kilka dni przed świętem zmarłych poszliśmy do domu przedpogrzebowego projektu E. Mendelsohna. Wszystkich uczniów zachwycił odnowiony sufit Bet Tahary (hebr. Dom Oczyszczenia) nazywany piramidą, ozdobiony pięknymi mozaikami. Warto zobaczyć ten obiekt. Nikt z nas nie spodziewał się, że niepozorny budynek na ulicy Zyndrama z Maszkowic kryje takie piękno.

Erich Mendelsohn (ur. 21 marca 1887 w Olsztynie, zm. 15 września 1953 w San Francisco) był niemieckim architektem żydowskiego pochodzenia. Jego projekty były związane głównie z modernizmem – budynki które projektował w późniejszych latach swojego życia służyły ogółowi ludzi, do dziś są używane jako np. centra handlowe. „Dom Oczyszczenia” był jego pierwszym dziełem, Mendelsohn zaprojektował go jeszcze jako student.

Dom przedpogrzebowy pełnił w życiu Żydów ważną rolę, gdyż przed pochowaniem zmarłego był on w nim „przygotowywany” do pogrzebu.  Byliśmy zachwyceni całą lekcją.  - Nie wiedziałem, że w Olsztynie mieszkali kiedykolwiek Żydzi, to bardzo interesujące dowiedzieć się czegoś o innej religii – powiedział Michał, mój kolega. Wszyscy moi koledzy twierdzą, że na zajęciach z Borussią czas płynie wyjątkowo szybko.

To dobrze, że są jeszcze tacy ludzie jak członkowie Borussii, którzy nie chcą, aby przeszłość Warmii i Mazur i związane z nią obiekty odeszły w niepamięć. Możliwe, że gdyby nie oni, Dom Mendelsohna nie przetrwałby do naszych czasów.

W pierwszy listopadowy czwartek wybieramy się na grę uliczną Na Starym Mieście. O tym też napiszemy.

Krzysztof Buzderewicz

Poprawiony: sobota, 05 listopada 2011 22:00

Koło turystyczne

Poprawiony: niedziela, 25 września 2016 19:43

Ogłaszamy konkurs czytelniczy

Ogłaszamy konkurs czytelniczy!

Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału

w "Nieustającym konkursie czytelniczym".

Konkurs trwa cały rok szkolny 2016/2017.

Możesz się do niego przyłączyć w każdej chwili.

Regulamin konkursu znajduje się w gablocie bibliotecznej na III piętrze.

Poprawiony: środa, 12 października 2016 16:28

Na drugie śniadanie... lody!

Email Drukuj PDF

W naszej szkole dbamy o zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia. Lody na bazie mleka są źródłem białka, wapnia i witamin szczególnie z grupy B. Zawierają też potas, fosfor i magnez. Obok pozytywnych wartości tego deseru pamiętamy oczywiście o wrażeniach smakowych.

21.04.2016r. na uczniów Gimnazjum nr 5 czekała prawdziwa niespodzianka! Na drugiej przerwie, śniadaniowej zamiast owoców i warzyw czekały na uczniów lody mleczne w czekoladzie. Była to smakowita odmiana, która cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów. Każdy kto chciał otrzymał swoją porcję.

Zdrowie ma niejedno imię.

Poprawiony: piątek, 29 kwietnia 2016 10:25

Otwarte Mistrzostwa Olsztyna Szkół w Szachach

Email Drukuj PDF

Rozegrano I kolejkę Otwartych Mistrzostw Olsztyna Szkół w Szachach. W zawodach uczestniczyło 55 dziewcząt i chłopców.

W klasyfikacji drużynowej równolegle prowadzą 2 szkoły: Gimnazjum nr 5 i Gimnazjum 22. Szkoły te uzyskały po 28,5 punkta i z bardzo dużą przewagą przewodzą stawce.

W klasyfikacji indywidualnej dziewcząt prowadzi Weronika Kaznowska. a w klasyfikacji indywidualnej chłopców Cezary Hennig zajmuje miejsce III. Gimnazjum nr 5 reprezentował również Paweł Krzywicki.

Kolejna kolejka zostanie rozegrana 26 i 27 listopada. Szachistom życzymy kolejnego dobrego występu!

Poprawiony: wtorek, 22 listopada 2016 17:23

Dzisiaj jest: Niedziela
11 Grudnia 2016
Damazy, Daniela, Julia, Stefan,
Waldemar, Wojmir

Do końca roku zostało 21 dni.
Zodiak: Strzelec

Olsztyn - portal miejski