Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

Gimnazjum nr 5 w Bet Taharze

Email Drukuj PDF

-         To ciekawe, dowiedzieć się, jak wyglądały okolice mojego domu, kiedy mnie nie było na świecie – mówi moja koleżanka, Ola.

-         Tuż koło mego domu jest zabytek. Nie wiedziałem o tym i do tego taki ciekawy – wyraża zdziwienie Maurycy.

-         Tak blisko naszej szkoły, wystarczyło przejść na drugą stronę - to słowa Pauliny.

W czwartek 28 października byliśmy w Bet Taharze na nietypowej lekcji prowadzonej przez pana Dawida Wierzbickiego ze Wspólnoty Kulturowej Borussia. Oglądaliśmy w niej film o odnowieniu tego zabytku. Najciekawsze było to, że wszystkie najważniejsze renowacje wykonali wolontariusze z Polski, Rosji i Niemiec.

Gimnazjum nr 5 w Olsztynie  współpracuje z Wspólnotą Kulturową Borussia. Byliśmy już na wycieczce w Gałkowie, Kadzidłowie i Wojnowie, spotkaliśmy się także w szkole na rozmowie o dziedzictwie kulturowym. Kilka dni przed świętem zmarłych poszliśmy do domu przedpogrzebowego projektu E. Mendelsohna. Wszystkich uczniów zachwycił odnowiony sufit Bet Tahary (hebr. Dom Oczyszczenia) nazywany piramidą, ozdobiony pięknymi mozaikami. Warto zobaczyć ten obiekt. Nikt z nas nie spodziewał się, że niepozorny budynek na ulicy Zyndrama z Maszkowic kryje takie piękno.

Erich Mendelsohn (ur. 21 marca 1887 w Olsztynie, zm. 15 września 1953 w San Francisco) był niemieckim architektem żydowskiego pochodzenia. Jego projekty były związane głównie z modernizmem – budynki które projektował w późniejszych latach swojego życia służyły ogółowi ludzi, do dziś są używane jako np. centra handlowe. „Dom Oczyszczenia” był jego pierwszym dziełem, Mendelsohn zaprojektował go jeszcze jako student.

Dom przedpogrzebowy pełnił w życiu Żydów ważną rolę, gdyż przed pochowaniem zmarłego był on w nim „przygotowywany” do pogrzebu.  Byliśmy zachwyceni całą lekcją.  - Nie wiedziałem, że w Olsztynie mieszkali kiedykolwiek Żydzi, to bardzo interesujące dowiedzieć się czegoś o innej religii – powiedział Michał, mój kolega. Wszyscy moi koledzy twierdzą, że na zajęciach z Borussią czas płynie wyjątkowo szybko.

To dobrze, że są jeszcze tacy ludzie jak członkowie Borussii, którzy nie chcą, aby przeszłość Warmii i Mazur i związane z nią obiekty odeszły w niepamięć. Możliwe, że gdyby nie oni, Dom Mendelsohna nie przetrwałby do naszych czasów.

W pierwszy listopadowy czwartek wybieramy się na grę uliczną Na Starym Mieście. O tym też napiszemy.

Krzysztof Buzderewicz

Poprawiony: sobota, 05 listopada 2011 22:00

Koło turystyczne

Poprawiony: niedziela, 25 września 2016 19:43

Gimnazjum nr 5 kolęduje w DPS „Kombatant”

Email Drukuj PDF

W poniedziałek 16 stycznia 2017 roku chór Gimnazjum nr 5 pod kierunkiem pani Hanny Borys udał się do Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”. Zostaliśmy bardzo uprzejmie przywitani. Na stołówce czekała już na nas spora grupka mieszkańców. Przyszli oni wysłuchać kolęd w naszym wykonaniu. Zaczęliśmy jednak od życzeń z okazji Nowego Roku.

Koncert rozpoczął się kolędami w języku ojczystym, które tak się spodobały, że wykonywaliśmy je wspólnie, co dawało wiele radości i wzruszeń. Na koniec naszego występu zaśpiewaliśmy kolędę ukraińską, a następnie „Cichą noc” po niemiecku, angielsku, w narzeczu afrykańskim i oczywiście po polsku.

Dostaliśmy wielkie brawa i pięknego aniołka wykonanego przez pensjonariusza DPS „Kombatant”.

Młodzież po wyjściu z sali stwierdziła, że atmosfera była tak fantastyczna, że koniecznie musi tu jeszcze wrócić. Jest to możliwe, ponieważ dostaliśmy zaproszenie na kolejne występy.

Więcej zdjęć

Lech Wąsowski

Poprawiony: poniedziałek, 16 stycznia 2017 15:05

Ogłaszamy konkurs czytelniczy

Ogłaszamy konkurs czytelniczy!

Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału

w "Nieustającym konkursie czytelniczym".

Konkurs trwa cały rok szkolny 2016/2017.

Możesz się do niego przyłączyć w każdej chwili.

Regulamin konkursu znajduje się w gablocie bibliotecznej na III piętrze.

Poprawiony: środa, 12 października 2016 16:28

Otwarte Mistrzostwa Olsztyna Szkół w Szachach – V kolejka

Email Drukuj PDF

W dniach 25 i 26 lutego 2017 rozegrano V kolejkę Otwartych Mistrzostw Olsztyna Szkół w Szachach. W zawodach uczestniczyło 60 dziewcząt i chłopców.

W tej kolejce drużynowo Gimnazjum nr 5 zajęło drugie miejsce i pozostało na fotelu lidera z taka samą ilością punktów jak Gimnazjum nr 22.

Klasyfikację indywidualną dziewcząt wygrała Weronika Kaznowska i umocniła się na prowadzeniu w zestawieniu generalnym.

W klasyfikacji indywidualnej chłopców Cezary Hennig utrzymał w zestawieniu generalnym miejsce III.

Szkołę reprezentowali również: Paweł Krzywicki, Mateusz Adamowicz i Piotr Hertrampf.

Wszystkim szachistom gratulujemy godnego reprezentowania szkoły!

Następna kolejka zostanie rozegrana 11 i 12 marca 2017r. Szachistom życzymy kolejnego udanego występu!

Pilotaż programowania