Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

Gimnazjum nr 5 w Bet Taharze

Email Drukuj PDF

 

-         To ciekawe, dowiedzieć się, jak wyglądały okolice mojego domu, kiedy mnie nie było na świecie – mówi moja koleżanka, Ola.

-         Tuż koło mego domu jest zabytek. Nie wiedziałem o tym i do tego taki ciekawy – wyraża zdziwienie Maurycy.

-         Tak blisko naszej szkoły, wystarczyło przejść na drugą stronę - to słowa Pauliny.

W czwartek 28 października byliśmy w Bet Taharze na nietypowej lekcji prowadzonej przez pana Dawida Wierzbickiego ze Wspólnoty Kulturowej Borussia. Oglądaliśmy w niej film o odnowieniu tego zabytku. Najciekawsze było to, że wszystkie najważniejsze renowacje wykonali wolontariusze z Polski, Rosji i Niemiec.

Gimnazjum nr 5 w Olsztynie  współpracuje z Wspólnotą Kulturową Borussia. Byliśmy już na wycieczce w Gałkowie, Kadzidłowie i Wojnowie, spotkaliśmy się także w szkole na rozmowie o dziedzictwie kulturowym. Kilka dni przed świętem zmarłych poszliśmy do domu przedpogrzebowego projektu E. Mendelsohna. Wszystkich uczniów zachwycił odnowiony sufit Bet Tahary (hebr. Dom Oczyszczenia) nazywany piramidą, ozdobiony pięknymi mozaikami. Warto zobaczyć ten obiekt. Nikt z nas nie spodziewał się, że niepozorny budynek na ulicy Zyndrama z Maszkowic kryje takie piękno.

Erich Mendelsohn (ur. 21 marca 1887 w Olsztynie, zm. 15 września 1953 w San Francisco) był niemieckim architektem żydowskiego pochodzenia. Jego projekty były związane głównie z modernizmem – budynki które projektował w późniejszych latach swojego życia służyły ogółowi ludzi, do dziś są używane jako np. centra handlowe. „Dom Oczyszczenia” był jego pierwszym dziełem, Mendelsohn zaprojektował go jeszcze jako student.

Dom przedpogrzebowy pełnił w życiu Żydów ważną rolę, gdyż przed pochowaniem zmarłego był on w nim „przygotowywany” do pogrzebu.  Byliśmy zachwyceni całą lekcją.  - Nie wiedziałem, że w Olsztynie mieszkali kiedykolwiek Żydzi, to bardzo interesujące dowiedzieć się czegoś o innej religii – powiedział Michał, mój kolega. Wszyscy moi koledzy twierdzą, że na zajęciach z Borussią czas płynie wyjątkowo szybko.

To dobrze, że są jeszcze tacy ludzie jak członkowie Borussii, którzy nie chcą, aby przeszłość Warmii i Mazur i związane z nią obiekty odeszły w niepamięć. Możliwe, że gdyby nie oni, Dom Mendelsohna nie przetrwałby do naszych czasów.

W pierwszy listopadowy czwartek wybieramy się na grę uliczną Na Starym Mieście. O tym też napiszemy.

Krzysztof Buzderewicz

Poprawiony: sobota, 05 listopada 2011 22:00
 

Świątecznie w Gimnazjum nr 5

Email Drukuj PDF

22 grudnia to dzień, na który czekaliśmy niecierpliwie. Dziś po raz ostatni w 2016 roku byliśmy w szkole. Na dodatek był to dzień wyłącznie świąteczny, zatem spotkania klasowe i przedstawienie bożonarodzeniowe. Wszyscy pięknie ubrani, aż przyjemnie było patrzeć na dziewczyny w ślicznych sukienkach, bluzkach, spódniczkach i chłopców w eleganckich koszulach, swetrach. Te stroje przeważały.

W klasach spotkaliśmy się przy ładnie nakrytych stołach, na których znalazły się różne smakołyki. A trzeba przyznać, że każda klasa miała inne pomysły kulinarne. Przeważały ciasta, owoce, ale pojawiła się też pizza.

Przyćmienie

Tegoroczne przedstawienie świąteczne przygotowali uczniowie z koła teatralnego pod opieką pań Kariny Kwiecińskiej i Eweliny Mączki. Nad dekoracjami pracowały panie Karina Kwiecińska i Małgorzata Osińska, a całość poprowadziła pani Magdalena Wróblewska - Stepańczak. Bohaterowie zaprezentowanej sztuki pokazali nam, jak my, ludzie współcześni, przeżywamy święta. Dla tych bardzo zapracowanych są one przeszkodą w robieniu interesów, inni czekają tylko na wolne i żeby coś sobie kupić, niektórzy wykorzystują je do robienia złośliwości. Tylko nieliczni wiedzą, że to dzień urodzin Jezusa i to wydarzenie miało miejsce w Betlejem ponad 2000 lat temu, i zmieniło świat.

Po chwilach refleksji nad świetnie odegranym przedstawieniem przyszedł czas na to, na co zawsze czekamy, czyli występ chóru szkolnego kierowanego przez panią Hannę Borys. Ależ było pięknie. Wysłuchaliśmy polskich kolęd, ale tym razem były też kolędy z innych krajów, z Hiszpanii, cudowna, wykonana wielogłosowo kolęda z Ukrainy i zaśpiewana w kilku językach znana na całym świecie Cicha noc, którą chór zakończył występ.

Na koniec, jak zawsze przed świętami życzenia wszystkim uczniom złożyła pani dyrektor Jarosława Kozak.

Więcej zdjęć.

Anetta Socha

Poprawiony: piątek, 23 grudnia 2016 19:49
 

Ogłaszamy konkurs czytelniczy

Email Drukuj PDF

Ogłaszamy konkurs czytelniczy!

Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału

w "Nieustającym konkursie czytelniczym".

Konkurs trwa cały rok szkolny 2016/2017.

Możesz się do niego przyłączyć w każdej chwili.

Regulamin konkursu znajduje się w gablocie bibliotecznej na III piętrze.

Poprawiony: środa, 12 października 2016 16:28
 

Koło turystyczne

Email Drukuj PDF

Poprawiony: niedziela, 25 września 2016 19:43
 

Gimnazjum nr 5 wspiera "Szlachetną Paczkę"

Email Drukuj PDF

 

Szlachetna Paczka DOSTARCZONA!!!

Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie, z przyjemnością pragnę poinformować, iż Pani Helena otrzymała od nas w niedzielę Szlachetną Paczkę.

Dostarczyli ją w towarzystwie wolontariuszy Szlachetnej Paczki przedstawiciele naszej szkoły w składzie: p. Marzena Chmielińska (opiekun Samorządu Uczniowskiego), Aleksandra Kaczyńska (przewodnicząca SU) oraz Łukasz Drozdowski (zastępca przewodniczącej SU).

Byliśmy bardzo podekscytowani i ciekawi, jaką jest osoba, którą pragniemy obdarować.

Pani Helena okazała się PRZECUDOWNYM CZŁOWIEKIEM! To ciepła, wesoła i przesympatyczna starsza Pani. Pomimo zmartwień, problemów zdrowotnych i codziennych przyjęła nas i potraktowała jak...rodzinę, której sama nie posiada. Opowiadała nam wiele ciekawych i śmiesznych anegdotek, które wywoływały śmiech i łzy jednocześnie.

Pani Helena wzruszyła nas swoją postawą! Sama zresztą łez nie kryła, dziękując za wszystko, co jej ofiarowaliśmy. Czuła, że te Święta będą wyjątkowe, bo ktoś okazał jej serce i pomógł w tak ciężkiej sytuacji, w jakiej się znalazła. Nie sądziła, że ktoś jeszcze chce pamiętać o starych i jej zdaniem niepotrzebnych już osobach. Ale my pamiętamy i chcemy pamiętać!!!

Jeszcze raz dziękujemy serdecznie WSZYSTKIM, którzy wsparli Szlachetną Paczkę dla p. Heleny. Każdy, nawet mały wkład okazał się bardzo cenny i wyjątkowy. Dzięki nam ta wspaniała kobieta spędzi godnie i szczęśliwie tegoroczne Święta Bożego Narodzenia.

Marzena Chmielińska

Poprawiony: czwartek, 15 grudnia 2016 15:26
 


Strona 1 z 69

Pilotaż programowania


Szkoła Przyjazna Żywieniu i Aktywności fizycznej

Olsztyn - portal miejski

Oficjalny serwis Programu Szwajcarskiego

Biuletyn Informacji Publicznej Gimnazjum nr 5 w Olsztynie