Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

Gimnazjum nr 5 w Bet Taharze

Email Drukuj PDF

 

-         To ciekawe, dowiedzieć się, jak wyglądały okolice mojego domu, kiedy mnie nie było na świecie – mówi moja koleżanka, Ola.

-         Tuż koło mego domu jest zabytek. Nie wiedziałem o tym i do tego taki ciekawy – wyraża zdziwienie Maurycy.

-         Tak blisko naszej szkoły, wystarczyło przejść na drugą stronę - to słowa Pauliny.

W czwartek 28 października byliśmy w Bet Taharze na nietypowej lekcji prowadzonej przez pana Dawida Wierzbickiego ze Wspólnoty Kulturowej Borussia. Oglądaliśmy w niej film o odnowieniu tego zabytku. Najciekawsze było to, że wszystkie najważniejsze renowacje wykonali wolontariusze z Polski, Rosji i Niemiec.

Gimnazjum nr 5 w Olsztynie  współpracuje z Wspólnotą Kulturową Borussia. Byliśmy już na wycieczce w Gałkowie, Kadzidłowie i Wojnowie, spotkaliśmy się także w szkole na rozmowie o dziedzictwie kulturowym. Kilka dni przed świętem zmarłych poszliśmy do domu przedpogrzebowego projektu E. Mendelsohna. Wszystkich uczniów zachwycił odnowiony sufit Bet Tahary (hebr. Dom Oczyszczenia) nazywany piramidą, ozdobiony pięknymi mozaikami. Warto zobaczyć ten obiekt. Nikt z nas nie spodziewał się, że niepozorny budynek na ulicy Zyndrama z Maszkowic kryje takie piękno.

Erich Mendelsohn (ur. 21 marca 1887 w Olsztynie, zm. 15 września 1953 w San Francisco) był niemieckim architektem żydowskiego pochodzenia. Jego projekty były związane głównie z modernizmem – budynki które projektował w późniejszych latach swojego życia służyły ogółowi ludzi, do dziś są używane jako np. centra handlowe. „Dom Oczyszczenia” był jego pierwszym dziełem, Mendelsohn zaprojektował go jeszcze jako student.

Dom przedpogrzebowy pełnił w życiu Żydów ważną rolę, gdyż przed pochowaniem zmarłego był on w nim „przygotowywany” do pogrzebu.  Byliśmy zachwyceni całą lekcją.  - Nie wiedziałem, że w Olsztynie mieszkali kiedykolwiek Żydzi, to bardzo interesujące dowiedzieć się czegoś o innej religii – powiedział Michał, mój kolega. Wszyscy moi koledzy twierdzą, że na zajęciach z Borussią czas płynie wyjątkowo szybko.

To dobrze, że są jeszcze tacy ludzie jak członkowie Borussii, którzy nie chcą, aby przeszłość Warmii i Mazur i związane z nią obiekty odeszły w niepamięć. Możliwe, że gdyby nie oni, Dom Mendelsohna nie przetrwałby do naszych czasów.

W pierwszy listopadowy czwartek wybieramy się na grę uliczną Na Starym Mieście. O tym też napiszemy.

Krzysztof Buzderewicz

Poprawiony: sobota, 05 listopada 2011 22:00
 

Rozśpiewana młodzież Gimnazjum nr 5 wyśpiewała nagrody

Email Drukuj PDF

Dnia 6.11.2015 w Pałacu Młodzieży w Olsztynie odbył się I Powiatowy Festiwal „Radosna Niepodległa”. Prezentowano na nim polskie pieśni i piosenki patriotyczne. Naszą szkołę reprezentował Chór Szkolny, który zaśpiewał pieśń „O mój rozmarynie” oraz solistka – Agnieszka Igielska – uczennica klasy III b. Wykonała ona piosenkę z filmu „Miasto 44”. Chór wyśpiewał II nagrodę, a Agnieszka została wyróżniona.

Chór wystąpi w Koncercie Laureatów pt. „Nasze biało – czerwone”. Odbędzie się on 13.11.2015 w Pałacu Młodzieży.

 

Mistrzostwa Olsztyna w tenisie stołowym

Email Drukuj PDF

W piątek 20.11.2015r. w sali OSiR przy ulicy Głowackiego rozegrano mistrzostwa Olsztyna w drużynowym tenisie stołowym. Gimnazjum nr 5 reprezentowały:

  1. Julia Zawadzka z klasy I b
  2. Kamila Sakowska z klasy III c

Po rozegraniu turnieju systemem „każdy z każdym” do trzech wygranych meczy nasze dziewczęta zostały sklasyfikowane na IV miejscu. Mecze były bardzo wyrównane, a szczególnie zacięte było spotkanie o miejsce III. Niestety mimo bardzo dobrej gry nie udało się w tym pojedynku osiągnąć sukcesu.

Reprezentantkom należą się duże brawa za zaangażowanie i godne reprezentowanie szkoły.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Certyfikat Szkoły Przyjaznej Żywieniu i Aktywności Fizycznej

Email Drukuj PDF

 

Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o otrzymaniu przez nasze gimnazjum

Certyfikatu Szkoły Przyjaznej Żywieniu i Aktywności Fizycznej.

Projekt prowadzony jest przez Instytut Żywienia i Żywności (IŻŻ) w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) a współfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Proces certyfikacji objął 1600 placówek w całym kraju. W każdym województwie program realizuje 100 ośrodków (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne). Czas trwania programu to 2 lata.

Różnego rodzaju działania wdrożone w naszej szkole, promujące zasady prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej, aktywna i zaangażowana postawa wielu nauczycieli, uczniów oraz współpraca z rodzicami spotkały się z uznaniem i już po roku trwania programu przyznano naszemu gimnazjum certyfikat! Jesteśmy jedną z dziesięciu szkół w województwie warmińsko-mazurskim i jedną z dwóch w Olsztynie, którym udało się spełnić wymogi niezbędne do uzyskania certyfikatu.

Wyróżnienie to zobowiązuje nas do dalszej aktywnej i owocnej działalności. Zachęcamy uczniów, rodziców i nauczycieli do szerzenia idei zdrowego stylu życia w kolejnych latach. Czekamy również na nowe i ciekawe pomysły promujące aktywność fizyczną i zdrowe żywienie.

Poprawiony: poniedziałek, 15 grudnia 2014 17:36
 

SZLACHETNA PACZKA GIMNAZJUM NR 5 W OLSZTYNIE

Email Drukuj PDF

Na pewno każdy z Nas słyszał o Szlachetnej Paczce. W tym roku nasze gimnazjum po raz pierwszy bierze udział w tym wyjątkowym projekcie. Jako szkoła możemy zdecydowanie więcej tym bardziej, że do akcji włączyli się także pracownicy Gimnazjum nr 5.

Szlachetna Paczka dociera do rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn.

My chcielibyśmy pomóc 7 osobowej rodzinie, która doświadczyła wielu nieszczęść. Małżeństwo wychowuje pięcioro dzieci w wieku od 2 miesięcy do 16 lat. Rodzina radziła sobie dobrze do momentu, kiedy w ubiegłym roku straciła swojego syna, który żył zaledwie kilka godzin. Po jakimś czasie Pan Janusz stracił również pracę. Rodzina bardzo to przeżyła. Obecnie utrzymują się dzięki zasiłkowi rodzinnemu oraz stypendium socjalnemu. Po odliczeniu kosztów mieszkania pozostaje na życie jedynie 143 zł na osobę miesięcznie. Ta kwota często nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Rodzina mieszka w trzypokojowym mieszkaniu, w skromnych warunkach. Mimo przeciwności losu rodzina nie poddaje się i nie traci wiary w siebie. Pan Janusz aktywnie poszukuje pracy. Łapie się dorywczo każdej możliwej okazji zarobku. Mimo, że działo się u nich źle, to nie poddali się. Wspierają się i walczą każdego dnia o lepszą przyszłość. Rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej i ich potrzeby stawiają na pierwszym miejscu. Rodzina najbardziej potrzebuje żywności oraz środków chemicznych, w tym kosmetyków i pampersów dla noworodka. Do tego rodzice bardzo by chcieli dać dzieciom materace do ich piętrowego łóżka, ponieważ aktualnie śpią na starej, podartej gąbce.

Każda klasa uzgodniła z wychowawcą formę pomocy (w ramach klasowych Mikołajek) - mogą to być pieniążki lub rzeczy potrzebne rodzinie.

Zbiórka potrwa do 8 grudnia!

Jeszcze raz dziękujemy za wszelką pomoc rodzinie... Pamiętajmy...

Szlachetna Paczka- Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!

 


Strona 1 z 51

Ulti Clocks content

Aktualności


Dzisiaj jest: Sobota
28 Listopada 2015
Imieniny obchodzą
Gościrad, Grzegorz, Jakub, Lesław,
Lesława, Rufin, Zdzisław

Do końca roku zostało 34 dni.
Zodiak: Strzelec

Olsztyn - portal miejski

Oficjalny serwis Programu Szwajcarskiego