Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

Gimnazjum nr 5 w Bet Taharze

Email Drukuj PDF

-         To ciekawe, dowiedzieć się, jak wyglądały okolice mojego domu, kiedy mnie nie było na świecie – mówi moja koleżanka, Ola.

-         Tuż koło mego domu jest zabytek. Nie wiedziałem o tym i do tego taki ciekawy – wyraża zdziwienie Maurycy.

-         Tak blisko naszej szkoły, wystarczyło przejść na drugą stronę - to słowa Pauliny.

W czwartek 28 października byliśmy w Bet Taharze na nietypowej lekcji prowadzonej przez pana Dawida Wierzbickiego ze Wspólnoty Kulturowej Borussia. Oglądaliśmy w niej film o odnowieniu tego zabytku. Najciekawsze było to, że wszystkie najważniejsze renowacje wykonali wolontariusze z Polski, Rosji i Niemiec.

Gimnazjum nr 5 w Olsztynie  współpracuje z Wspólnotą Kulturową Borussia. Byliśmy już na wycieczce w Gałkowie, Kadzidłowie i Wojnowie, spotkaliśmy się także w szkole na rozmowie o dziedzictwie kulturowym. Kilka dni przed świętem zmarłych poszliśmy do domu przedpogrzebowego projektu E. Mendelsohna. Wszystkich uczniów zachwycił odnowiony sufit Bet Tahary (hebr. Dom Oczyszczenia) nazywany piramidą, ozdobiony pięknymi mozaikami. Warto zobaczyć ten obiekt. Nikt z nas nie spodziewał się, że niepozorny budynek na ulicy Zyndrama z Maszkowic kryje takie piękno.

Erich Mendelsohn (ur. 21 marca 1887 w Olsztynie, zm. 15 września 1953 w San Francisco) był niemieckim architektem żydowskiego pochodzenia. Jego projekty były związane głównie z modernizmem – budynki które projektował w późniejszych latach swojego życia służyły ogółowi ludzi, do dziś są używane jako np. centra handlowe. „Dom Oczyszczenia” był jego pierwszym dziełem, Mendelsohn zaprojektował go jeszcze jako student.

Dom przedpogrzebowy pełnił w życiu Żydów ważną rolę, gdyż przed pochowaniem zmarłego był on w nim „przygotowywany” do pogrzebu.  Byliśmy zachwyceni całą lekcją.  - Nie wiedziałem, że w Olsztynie mieszkali kiedykolwiek Żydzi, to bardzo interesujące dowiedzieć się czegoś o innej religii – powiedział Michał, mój kolega. Wszyscy moi koledzy twierdzą, że na zajęciach z Borussią czas płynie wyjątkowo szybko.

To dobrze, że są jeszcze tacy ludzie jak członkowie Borussii, którzy nie chcą, aby przeszłość Warmii i Mazur i związane z nią obiekty odeszły w niepamięć. Możliwe, że gdyby nie oni, Dom Mendelsohna nie przetrwałby do naszych czasów.

W pierwszy listopadowy czwartek wybieramy się na grę uliczną Na Starym Mieście. O tym też napiszemy.

Krzysztof Buzderewicz

Poprawiony: sobota, 05 listopada 2011 22:00

Świątecznie w Gimnazjum nr 5

Email Drukuj PDF

22 grudnia to dzień, na który czekaliśmy niecierpliwie. Dziś po raz ostatni w 2016 roku byliśmy w szkole. Na dodatek był to dzień wyłącznie świąteczny, zatem spotkania klasowe i przedstawienie bożonarodzeniowe. Wszyscy pięknie ubrani, aż przyjemnie było patrzeć na dziewczyny w ślicznych sukienkach, bluzkach, spódniczkach i chłopców w eleganckich koszulach, swetrach. Te stroje przeważały.

W klasach spotkaliśmy się przy ładnie nakrytych stołach, na których znalazły się różne smakołyki. A trzeba przyznać, że każda klasa miała inne pomysły kulinarne. Przeważały ciasta, owoce, ale pojawiła się też pizza.

Przyćmienie

Tegoroczne przedstawienie świąteczne przygotowali uczniowie z koła teatralnego pod opieką pań Kariny Kwiecińskiej i Eweliny Mączki. Nad dekoracjami pracowały panie Karina Kwiecińska i Małgorzata Osińska, a całość poprowadziła pani Magdalena Wróblewska - Stepańczak. Bohaterowie zaprezentowanej sztuki pokazali nam, jak my, ludzie współcześni, przeżywamy święta. Dla tych bardzo zapracowanych są one przeszkodą w robieniu interesów, inni czekają tylko na wolne i żeby coś sobie kupić, niektórzy wykorzystują je do robienia złośliwości. Tylko nieliczni wiedzą, że to dzień urodzin Jezusa i to wydarzenie miało miejsce w Betlejem ponad 2000 lat temu, i zmieniło świat.

Po chwilach refleksji nad świetnie odegranym przedstawieniem przyszedł czas na to, na co zawsze czekamy, czyli występ chóru szkolnego kierowanego przez panią Hannę Borys. Ależ było pięknie. Wysłuchaliśmy polskich kolęd, ale tym razem były też kolędy z innych krajów, z Hiszpanii, cudowna, wykonana wielogłosowo kolęda z Ukrainy i zaśpiewana w kilku językach znana na całym świecie Cicha noc, którą chór zakończył występ.

Na koniec, jak zawsze przed świętami życzenia wszystkim uczniom złożyła pani dyrektor Jarosława Kozak.

Więcej zdjęć.

Anetta Socha

Poprawiony: piątek, 23 grudnia 2016 19:49

Na drugie śniadanie... lody!

Email Drukuj PDF

W naszej szkole dbamy o zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia. Lody na bazie mleka są źródłem białka, wapnia i witamin szczególnie z grupy B. Zawierają też potas, fosfor i magnez. Obok pozytywnych wartości tego deseru pamiętamy oczywiście o wrażeniach smakowych.

21.04.2016r. na uczniów Gimnazjum nr 5 czekała prawdziwa niespodzianka! Na drugiej przerwie, śniadaniowej zamiast owoców i warzyw czekały na uczniów lody mleczne w czekoladzie. Była to smakowita odmiana, która cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów. Każdy kto chciał otrzymał swoją porcję.

Zdrowie ma niejedno imię.

Poprawiony: piątek, 29 kwietnia 2016 10:25

Koło turystyczne

Poprawiony: niedziela, 25 września 2016 19:43

Ogłaszamy konkurs czytelniczy

Ogłaszamy konkurs czytelniczy!

Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału

w "Nieustającym konkursie czytelniczym".

Konkurs trwa cały rok szkolny 2016/2017.

Możesz się do niego przyłączyć w każdej chwili.

Regulamin konkursu znajduje się w gablocie bibliotecznej na III piętrze.

Poprawiony: środa, 12 października 2016 16:28

Dzisiaj jest: Wtorek
24 Stycznia 2017
Chwalibóg, Felicja, Mirogniew, Rafał,
Rafaela, Tymoteusz

Do końca roku zostało 342 dni.
Zodiak: Wodnik

Olsztyn - portal miejski