Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

Gimnazjum nr 5 w Bet Taharze

Email Drukuj PDF

 

-         To ciekawe, dowiedzieć się, jak wyglądały okolice mojego domu, kiedy mnie nie było na świecie – mówi moja koleżanka, Ola.

-         Tuż koło mego domu jest zabytek. Nie wiedziałem o tym i do tego taki ciekawy – wyraża zdziwienie Maurycy.

-         Tak blisko naszej szkoły, wystarczyło przejść na drugą stronę - to słowa Pauliny.

W czwartek 28 października byliśmy w Bet Taharze na nietypowej lekcji prowadzonej przez pana Dawida Wierzbickiego ze Wspólnoty Kulturowej Borussia. Oglądaliśmy w niej film o odnowieniu tego zabytku. Najciekawsze było to, że wszystkie najważniejsze renowacje wykonali wolontariusze z Polski, Rosji i Niemiec.

Gimnazjum nr 5 w Olsztynie  współpracuje z Wspólnotą Kulturową Borussia. Byliśmy już na wycieczce w Gałkowie, Kadzidłowie i Wojnowie, spotkaliśmy się także w szkole na rozmowie o dziedzictwie kulturowym. Kilka dni przed świętem zmarłych poszliśmy do domu przedpogrzebowego projektu E. Mendelsohna. Wszystkich uczniów zachwycił odnowiony sufit Bet Tahary (hebr. Dom Oczyszczenia) nazywany piramidą, ozdobiony pięknymi mozaikami. Warto zobaczyć ten obiekt. Nikt z nas nie spodziewał się, że niepozorny budynek na ulicy Zyndrama z Maszkowic kryje takie piękno.

Erich Mendelsohn (ur. 21 marca 1887 w Olsztynie, zm. 15 września 1953 w San Francisco) był niemieckim architektem żydowskiego pochodzenia. Jego projekty były związane głównie z modernizmem – budynki które projektował w późniejszych latach swojego życia służyły ogółowi ludzi, do dziś są używane jako np. centra handlowe. „Dom Oczyszczenia” był jego pierwszym dziełem, Mendelsohn zaprojektował go jeszcze jako student.

Dom przedpogrzebowy pełnił w życiu Żydów ważną rolę, gdyż przed pochowaniem zmarłego był on w nim „przygotowywany” do pogrzebu.  Byliśmy zachwyceni całą lekcją.  - Nie wiedziałem, że w Olsztynie mieszkali kiedykolwiek Żydzi, to bardzo interesujące dowiedzieć się czegoś o innej religii – powiedział Michał, mój kolega. Wszyscy moi koledzy twierdzą, że na zajęciach z Borussią czas płynie wyjątkowo szybko.

To dobrze, że są jeszcze tacy ludzie jak członkowie Borussii, którzy nie chcą, aby przeszłość Warmii i Mazur i związane z nią obiekty odeszły w niepamięć. Możliwe, że gdyby nie oni, Dom Mendelsohna nie przetrwałby do naszych czasów.

W pierwszy listopadowy czwartek wybieramy się na grę uliczną Na Starym Mieście. O tym też napiszemy.

Krzysztof Buzderewicz

Poprawiony: sobota, 05 listopada 2011 22:00
 

"Uwaga Nadwaga"

Email Drukuj PDF

"Uwaga Nadwaga" to ogólnopolska kampania edukacyjna. Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem nadwagi, który coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci i młodzieży.

Uczniowie naszego gimnazjum (klasy I i II) w ramach akcji "Uwaga Nadwaga" mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z dietetykiem inż Aleksandrą Mieczkowską. Prelekcja dotyczyła prawidłowych nawyków żywieniowych. Uczniowie dowiedzieli się też o konsekwencjach wynikających z nieprawidłowej diety. Nadmierna masa ciała może negatywnie odbijać się na zdrowiu, sylwetce i samopoczuciu, i co ważne dla uczniów gimnazjum, na koncentracji i zdolności do przyswajania wiedzy.

Na koniec uczniowie obliczali BMI (wskaźnik masy ciała) na podstawie swojej wagi i wzrostu a pani dietetyk pomagała zinterpretować wynik. Oznaczenie wskaźnika masy ciała ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością.

Więcej szczegółów na temat kampanii "Uwaga Nadwaga" znajdziesz na stronie http://www.uwaganadwaga.com

Poprawiony: czwartek, 06 listopada 2014 21:30
 

Aktywne długie przerwy w szkole

Email Drukuj PDF

 

Chór Gimnazjum nr 5 – Przegląd Piosenki

Email Drukuj PDF

15 listopada 2014 roku chór Gimnazjum nr 5 pod kierunkiem pani Hanny Borys uczestniczył w II Olsztyńskim Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej dla Dzieci i Młodzieży. Wydarzenie to miało miejsce w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych. Młodzież spotkała się przed godziną dziesiątą, wyniki podano dopiero o godzinie szesnastej. W tym czasie poza naszym występem usłyszeliśmy wiele ciekawie zinterpretowanych pieśni wykonywanych przez dzieci i młodzież, solistów, zespoły i chóry.

Młodzież z naszej szkoły wykonała dwa utwory:

  1. „Czerwone jabłuszko” – solistka Agnieszka Igielska z klasy 2b
  2. „O mój rozmarynie” – soliści to: Tymoteusz Pakosz, Sebastian Kasztanowski z klasy 2b oraz  Michał Woźnica z klasy 3c.

Wymienionych wyżej wykonawców bardzo dzielnie wspierały liczne dziewczęta pomagające w śpiewaniu refrenów.

Po bardzo nużącym oczekiwaniu na występ i wykonaniu pieśni, prawie na końcu przeglądu, jury udało się na narady, a my na słodki poczęstunek zaserwowany przez organizatorów. Po długich naradach nagrody i dyplomy dla wszystkich startujących, a głównie dla wyróżnionych i laureatów wręczył Prezydent Miasta Piotr Grzymowicz.

Więcej zdjęć

Hanna Borys, Lech Wąsowski

Poprawiony: sobota, 15 listopada 2014 20:51
 

Zbilansowana dieta - Talerz zdrowia

Email Drukuj PDF

27 października 2014 r. gościliśmy w naszym gimnazjum p. Grażynę Dziubani (kierownik Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej PSSiE w Olsztynie), która przeprowadziła spotkanie edukacyjne z rodzicami uczniów klas I - III na temat zagadnień dotyczących zasad prawidłowego żywienia dzieci w wieku szkolnym.

Do oceny jakościowej sposobu żywienia dzieci i młodzieży wykorzystuje się wzorzec żywienia: Piramidy Żywienia lub Talerza Zdrowia. Na spotkaniu skupiono uwagę na Talerzu Zdrowia, który obrazowo pokazuje proporcje poszczególnych grup produktów w całodziennej diecie. Taki model żywienia dziecka, koniecznie z uwzględnieniem odpowiedniej aktywności fizycznej sprzyja zachowaniu zdrowia, a w grupach ryzyka ogranicza rozwój chorób powstałych na tle nieprawidłowego żywienia.

Zachęcamy rodziców i uczniów do przestrzegania zasad zdrowego odżywiania. Warto zdać sobie sprawę, że racjonalne żywienie nie jest ani skomplikowane, ani przesadnie kosztowne. Chcąc zapewnić dziecku zawsze dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój, atrakcyjny wygląd musimy zwiększyć jego świadomość żywieniową i zmienić nawyki. A stosowanie zasad zdrowego żywienia zapewni nam zdrowie na długie lata!

Poprawiony: środa, 05 listopada 2014 09:21
 


Strona 1 z 38
Ulti Clocks content

Aktualności


Dzisiaj jest: Środa
26 Listopada 2014
Imieniny obchodzą
Delfin, Dobiemiest, Jan, Konrad,
Konrada, Lechosław, Lechosława,
Leonard, Sylwester

Do końca roku zostało 36 dni.
Zodiak: Strzelec

Olsztyn - portal miejski

Oficjalny serwis Programu Szwajcarskiego