Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

Gimnazjum nr 5 w Bet Taharze

Email Drukuj PDF

 

-         To ciekawe, dowiedzieć się, jak wyglądały okolice mojego domu, kiedy mnie nie było na świecie – mówi moja koleżanka, Ola.

-         Tuż koło mego domu jest zabytek. Nie wiedziałem o tym i do tego taki ciekawy – wyraża zdziwienie Maurycy.

-         Tak blisko naszej szkoły, wystarczyło przejść na drugą stronę - to słowa Pauliny.

W czwartek 28 października byliśmy w Bet Taharze na nietypowej lekcji prowadzonej przez pana Dawida Wierzbickiego ze Wspólnoty Kulturowej Borussia. Oglądaliśmy w niej film o odnowieniu tego zabytku. Najciekawsze było to, że wszystkie najważniejsze renowacje wykonali wolontariusze z Polski, Rosji i Niemiec.

Gimnazjum nr 5 w Olsztynie  współpracuje z Wspólnotą Kulturową Borussia. Byliśmy już na wycieczce w Gałkowie, Kadzidłowie i Wojnowie, spotkaliśmy się także w szkole na rozmowie o dziedzictwie kulturowym. Kilka dni przed świętem zmarłych poszliśmy do domu przedpogrzebowego projektu E. Mendelsohna. Wszystkich uczniów zachwycił odnowiony sufit Bet Tahary (hebr. Dom Oczyszczenia) nazywany piramidą, ozdobiony pięknymi mozaikami. Warto zobaczyć ten obiekt. Nikt z nas nie spodziewał się, że niepozorny budynek na ulicy Zyndrama z Maszkowic kryje takie piękno.

Erich Mendelsohn (ur. 21 marca 1887 w Olsztynie, zm. 15 września 1953 w San Francisco) był niemieckim architektem żydowskiego pochodzenia. Jego projekty były związane głównie z modernizmem – budynki które projektował w późniejszych latach swojego życia służyły ogółowi ludzi, do dziś są używane jako np. centra handlowe. „Dom Oczyszczenia” był jego pierwszym dziełem, Mendelsohn zaprojektował go jeszcze jako student.

Dom przedpogrzebowy pełnił w życiu Żydów ważną rolę, gdyż przed pochowaniem zmarłego był on w nim „przygotowywany” do pogrzebu.  Byliśmy zachwyceni całą lekcją.  - Nie wiedziałem, że w Olsztynie mieszkali kiedykolwiek Żydzi, to bardzo interesujące dowiedzieć się czegoś o innej religii – powiedział Michał, mój kolega. Wszyscy moi koledzy twierdzą, że na zajęciach z Borussią czas płynie wyjątkowo szybko.

To dobrze, że są jeszcze tacy ludzie jak członkowie Borussii, którzy nie chcą, aby przeszłość Warmii i Mazur i związane z nią obiekty odeszły w niepamięć. Możliwe, że gdyby nie oni, Dom Mendelsohna nie przetrwałby do naszych czasów.

W pierwszy listopadowy czwartek wybieramy się na grę uliczną Na Starym Mieście. O tym też napiszemy.

Krzysztof Buzderewicz

Poprawiony: sobota, 05 listopada 2011 22:00
 

"Uwaga Nadwaga"

Email Drukuj PDF

"Uwaga Nadwaga" to ogólnopolska kampania edukacyjna. Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem nadwagi, który coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci i młodzieży.

Uczniowie naszego gimnazjum (klasy I i II) w ramach akcji "Uwaga Nadwaga" mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z dietetykiem inż Aleksandrą Mieczkowską. Prelekcja dotyczyła prawidłowych nawyków żywieniowych. Uczniowie dowiedzieli się też o konsekwencjach wynikających z nieprawidłowej diety. Nadmierna masa ciała może negatywnie odbijać się na zdrowiu, sylwetce i samopoczuciu, i co ważne dla uczniów gimnazjum, na koncentracji i zdolności do przyswajania wiedzy.

Na koniec uczniowie obliczali BMI (wskaźnik masy ciała) na podstawie swojej wagi i wzrostu a pani dietetyk pomagała zinterpretować wynik. Oznaczenie wskaźnika masy ciała ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością.

Więcej szczegółów na temat kampanii "Uwaga Nadwaga" znajdziesz na stronie http://www.uwaganadwaga.com

Poprawiony: czwartek, 06 listopada 2014 21:30
 

Chór Gimnazjum nr 5 – Przegląd Piosenki

Email Drukuj PDF

15 listopada 2014 roku chór Gimnazjum nr 5 pod kierunkiem pani Hanny Borys uczestniczył w II Olsztyńskim Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej dla Dzieci i Młodzieży. Wydarzenie to miało miejsce w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych. Młodzież spotkała się przed godziną dziesiątą, wyniki podano dopiero o godzinie szesnastej. W tym czasie poza naszym występem usłyszeliśmy wiele ciekawie zinterpretowanych pieśni wykonywanych przez dzieci i młodzież, solistów, zespoły i chóry.

Młodzież z naszej szkoły wykonała dwa utwory:

  1. „Czerwone jabłuszko” – solistka Agnieszka Igielska z klasy 2b
  2. „O mój rozmarynie” – soliści to: Tymoteusz Pakosz, Sebastian Kasztanowski z klasy 2b oraz  Michał Woźnica z klasy 3c.

Wymienionych wyżej wykonawców bardzo dzielnie wspierały liczne dziewczęta pomagające w śpiewaniu refrenów.

Po bardzo nużącym oczekiwaniu na występ i wykonaniu pieśni, prawie na końcu przeglądu, jury udało się na narady, a my na słodki poczęstunek zaserwowany przez organizatorów. Po długich naradach nagrody i dyplomy dla wszystkich startujących, a głównie dla wyróżnionych i laureatów wręczył Prezydent Miasta Piotr Grzymowicz.

Więcej zdjęć

Hanna Borys, Lech Wąsowski

Poprawiony: sobota, 15 listopada 2014 20:51
 

Biało-czerwono w Gimnazjum nr 5

Email Drukuj PDF

Tegoroczne Święto Niepodległości obchodziliśmy 12 listopada, dzięki temu jeszcze dzisiaj czuliśmy wyjątkową atmosferę. W szkole było uroczyście, biało-czerwono, radośnie.

Wszyscy uczniowie ubrani na galowo mogli uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii. Przygotowali ją dla nas uczniowie klasy IIa kierowani przez panią Karinę Kwiecińską. W rolę nauczyciela historii wcielił się rewelacyjny Michał Woźnica. To jego uczniowie, czyli koleżanki i koledzy z IIa,  przekonywali, że Polacy nigdy się nie poddali i zawsze pełni optymizmu podejmowali walkę o wolność. Jedna z uczennic tej teatralnej klasy przekonywała swego profesora, że Święto Niepodległości to dzień radości i należy obchodzić go pogodnie. To dlatego pojawiła się z ogromnym pękiem czerwonych i białych balonów. Od jej koleżanek wszyscy obecni na spektaklu otrzymali patriotyczne, biało-czerwone sznureczki na rękę przygotowane przez uczniów pod opieką pani Małgorzaty Osińskiej.

Aby Święto Niepodległości stało się naprawdę radosne, konieczny był występ naszego chóru szkolnego. Genialnie poprowadzony przez panią Hannę Borys zaśpiewał ważne dla Polaków piosenki i pieśni. Były więc „Rota”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Biały krzyż”, „Rozkwitały pęki białych róż”, „O mój rozmarynie”, „My, pierwsza brygada” i kilka innych.

Przyćmienie

Świąteczne spotkanie zakończyła bardzo mądrymi słowami pani dyrektor Jarosława Kozak. Przypomniała nam, że patriotyzm i wolność to zadanie  dla nas. Musimy te wielkie wartości pielęgnować, aby móc się nimi stale cieszyć. Nie wolno nam zmarnować ogromnego wysiłku wielu pokoleń Polaków, którzy ofiarowali za wolność swoje życie.

Artykuł oraz więcej zdjęć na portalu olsztyn24.com pod adresem: http://www.olsztyn24.com/news/24466-bialo-czerwono-w-gimnazjum-nr-5.html

Zapraszamy do galerii.

Anetta Socha. fot. Lech Wąsowski

Poprawiony: czwartek, 13 listopada 2014 21:02
 

Aktywne długie przerwy w szkole

Email Drukuj PDF

 


Strona 1 z 37
Ulti Clocks content

Aktualności


Dzisiaj jest: Poniedziałek
24 Listopada 2014
Imieniny obchodzą
Dobrosław, Emilia, Emma, Flora,
Franciszek, Gerard, Gerarda, Gerhard,
Jan, Mina, Pęcisław, Protazy

Do końca roku zostało 38 dni.
Zodiak: Strzelec

Olsztyn - portal miejski

Oficjalny serwis Programu Szwajcarskiego