Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

Gimnazjum nr 5 w Bet Taharze

Email Drukuj PDF

 

-         To ciekawe, dowiedzieć się, jak wyglądały okolice mojego domu, kiedy mnie nie było na świecie – mówi moja koleżanka, Ola.

-         Tuż koło mego domu jest zabytek. Nie wiedziałem o tym i do tego taki ciekawy – wyraża zdziwienie Maurycy.

-         Tak blisko naszej szkoły, wystarczyło przejść na drugą stronę - to słowa Pauliny.

W czwartek 28 października byliśmy w Bet Taharze na nietypowej lekcji prowadzonej przez pana Dawida Wierzbickiego ze Wspólnoty Kulturowej Borussia. Oglądaliśmy w niej film o odnowieniu tego zabytku. Najciekawsze było to, że wszystkie najważniejsze renowacje wykonali wolontariusze z Polski, Rosji i Niemiec.

Gimnazjum nr 5 w Olsztynie  współpracuje z Wspólnotą Kulturową Borussia. Byliśmy już na wycieczce w Gałkowie, Kadzidłowie i Wojnowie, spotkaliśmy się także w szkole na rozmowie o dziedzictwie kulturowym. Kilka dni przed świętem zmarłych poszliśmy do domu przedpogrzebowego projektu E. Mendelsohna. Wszystkich uczniów zachwycił odnowiony sufit Bet Tahary (hebr. Dom Oczyszczenia) nazywany piramidą, ozdobiony pięknymi mozaikami. Warto zobaczyć ten obiekt. Nikt z nas nie spodziewał się, że niepozorny budynek na ulicy Zyndrama z Maszkowic kryje takie piękno.

Erich Mendelsohn (ur. 21 marca 1887 w Olsztynie, zm. 15 września 1953 w San Francisco) był niemieckim architektem żydowskiego pochodzenia. Jego projekty były związane głównie z modernizmem – budynki które projektował w późniejszych latach swojego życia służyły ogółowi ludzi, do dziś są używane jako np. centra handlowe. „Dom Oczyszczenia” był jego pierwszym dziełem, Mendelsohn zaprojektował go jeszcze jako student.

Dom przedpogrzebowy pełnił w życiu Żydów ważną rolę, gdyż przed pochowaniem zmarłego był on w nim „przygotowywany” do pogrzebu.  Byliśmy zachwyceni całą lekcją.  - Nie wiedziałem, że w Olsztynie mieszkali kiedykolwiek Żydzi, to bardzo interesujące dowiedzieć się czegoś o innej religii – powiedział Michał, mój kolega. Wszyscy moi koledzy twierdzą, że na zajęciach z Borussią czas płynie wyjątkowo szybko.

To dobrze, że są jeszcze tacy ludzie jak członkowie Borussii, którzy nie chcą, aby przeszłość Warmii i Mazur i związane z nią obiekty odeszły w niepamięć. Możliwe, że gdyby nie oni, Dom Mendelsohna nie przetrwałby do naszych czasów.

W pierwszy listopadowy czwartek wybieramy się na grę uliczną Na Starym Mieście. O tym też napiszemy.

Krzysztof Buzderewicz

Poprawiony: sobota, 05 listopada 2011 22:00
 

Rozśpiewana młodzież Gimnazjum nr 5 wyśpiewała nagrody

Email Drukuj PDF

Dnia 6.11.2015 w Pałacu Młodzieży w Olsztynie odbył się I Powiatowy Festiwal „Radosna Niepodległa”. Prezentowano na nim polskie pieśni i piosenki patriotyczne. Naszą szkołę reprezentował Chór Szkolny, który zaśpiewał pieśń „O mój rozmarynie” oraz solistka – Agnieszka Igielska – uczennica klasy III b. Wykonała ona piosenkę z filmu „Miasto 44”. Chór wyśpiewał II nagrodę, a Agnieszka została wyróżniona.

Chór wystąpi w Koncercie Laureatów pt. „Nasze biało – czerwone”. Odbędzie się on 13.11.2015 w Pałacu Młodzieży.

 

Plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca w Gimnazjum nr 5

Email Drukuj PDF

W naszej szkole odbył się plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca.

Wśród chłopców zwyciężył Igor Maślij z 3b,

a wśród dziewcząt Julia Łukasiak z 2c.

 

Na drugie śniadanie... lody!

Email Drukuj PDF

W naszej szkole dbamy o zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia. Lody na bazie mleka są źródłem białka, wapnia i witamin szczególnie z grupy B. Zawierają też potas, fosfor i magnez. Obok pozytywnych wartości tego deseru pamiętamy oczywiście o wrażeniach smakowych.

21.04.2016r. na uczniów Gimnazjum nr 5 czekała prawdziwa niespodzianka! Na drugiej przerwie, śniadaniowej zamiast owoców i warzyw czekały na uczniów lody mleczne w czekoladzie. Była to smakowita odmiana, która cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów. Każdy kto chciał otrzymał swoją porcję.

Zdrowie ma niejedno imię.

 

Poprawiony: piątek, 29 kwietnia 2016 10:25
 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Email Drukuj PDF

23 czerwca pożegnaliśmy absolwentów naszej szkoły. Wszystko odbyło się niezwykle uroczyście na popołudniowym apelu. Salę wypełnili uczniowie i ich bliscy oraz nauczyciele. Spotkanie pięknie poprowadziła pani Magdalena Wróblewska - Stepańczak. Uroczystość rozpoczął chór szkolny kierowany przez panią Hannę Borys, który wykonał parafrazę piosenki Mamma mia. Jej słowa mówiły o pożegnaniu z gimnazjum. Głos oczywiście zabrała pani dyrektor Jarosława Kozak, a w imieniu rodziców dziękowała pani Plewik. Na tegorocznej uroczystości nastąpiło też przekazanie pocztu flagowego. Absolwenci: Zofia Liżewska, Gabriela Marcinkiewicz, Piotr Tyszka przekazali swe obowiązki pierwszoklasistom Małgorzacie Witkowskiej, Karolinie Kuckiej i Łukaszowi Drozdowskiemu.

Po tej części spotkania uczniowie wzorowi odebrali nagrody i dyplomy, a ich rodzice listy gratulacyjne. Nagrody przekazano też uczniom reprezentującym szkołę w konkursach przedmiotowych, w zawodach sportowych i wolontariuszom. Szczególnie wyróżniono uczennicę Paulinę Gamrat, która zdobyła najwyższą średnią w szkole. Przyznawany przez radę pedagogiczną Gimnazjum nr 5 tytuł Osobowość Gimnazjum nr 5 powędrował w tym roku w ręce Małgorzaty Kocenko.

Tegoroczne spotkanie zamknął występ grupy teatralnej prowadzonej przez panią Karinę Kwiecińską. W ich wykonaniu obejrzeliśmy doskonałe wystawienie parafrazy sztuki A. Mickiewicza pt. Szkolne dziady.

W piątek 24 czerwca ze szkołą pożegnali się uczniowie klas pierwszych i drugich. Tę uroczystość niezwykle profesjonalnie poprowadziła pani Katarzyna Dębowska. Spotkanie rozpoczął piękny występ wokalny Mai Kucner. Na tej uroczystości również głos zabrała pani dyrektor, która złożyła uczniom życzenia wakacyjne i podsumowała pracę w roku szkolnym 2015/16. Z rąk pani dyrektor świadectwa odebrali uczniowie wzorowi. Wyróżniono też osoby startujące w konkursach przedmiotowych, a także reprezentujące szkołę w inny sposób. Na koniec spotkania zaśpiewały uczennice z klasy pierwszej Małgosia Witkowska i Julka Zawadzka. Po apelu szkolnym uczniowie udali się z wychowawcami do sal, aby odebrać świadectwa i pożegnać się na wakacje.

Anetta Socha

więcej zdjęć - zakończenie roku - klasy III

Więcej zdjęć - zakończenie roku - klasy I i II

Poprawiony: wtorek, 28 czerwca 2016 07:55
 


Strona 1 z 59

Ulti Clocks content

Aktualności


Dzisiaj jest: Niedziela
24 Lipca 2016
Imieniny obchodzą
Antoni, Kinga, Krystyna, Kunegunda,
Olga, Wojciecha

Do końca roku zostało 161 dni.
Zodiak: Lew

Olsztyn - portal miejski

Oficjalny serwis Programu Szwajcarskiego

Biuletyn Informacji Publicznej Gimnazjum nr 5 w Olsztynie