Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

Gimnazjum nr 5 w Bet Taharze

Email Drukuj PDF

 

-         To ciekawe, dowiedzieć się, jak wyglądały okolice mojego domu, kiedy mnie nie było na świecie – mówi moja koleżanka, Ola.

-         Tuż koło mego domu jest zabytek. Nie wiedziałem o tym i do tego taki ciekawy – wyraża zdziwienie Maurycy.

-         Tak blisko naszej szkoły, wystarczyło przejść na drugą stronę - to słowa Pauliny.

W czwartek 28 października byliśmy w Bet Taharze na nietypowej lekcji prowadzonej przez pana Dawida Wierzbickiego ze Wspólnoty Kulturowej Borussia. Oglądaliśmy w niej film o odnowieniu tego zabytku. Najciekawsze było to, że wszystkie najważniejsze renowacje wykonali wolontariusze z Polski, Rosji i Niemiec.

Gimnazjum nr 5 w Olsztynie  współpracuje z Wspólnotą Kulturową Borussia. Byliśmy już na wycieczce w Gałkowie, Kadzidłowie i Wojnowie, spotkaliśmy się także w szkole na rozmowie o dziedzictwie kulturowym. Kilka dni przed świętem zmarłych poszliśmy do domu przedpogrzebowego projektu E. Mendelsohna. Wszystkich uczniów zachwycił odnowiony sufit Bet Tahary (hebr. Dom Oczyszczenia) nazywany piramidą, ozdobiony pięknymi mozaikami. Warto zobaczyć ten obiekt. Nikt z nas nie spodziewał się, że niepozorny budynek na ulicy Zyndrama z Maszkowic kryje takie piękno.

Erich Mendelsohn (ur. 21 marca 1887 w Olsztynie, zm. 15 września 1953 w San Francisco) był niemieckim architektem żydowskiego pochodzenia. Jego projekty były związane głównie z modernizmem – budynki które projektował w późniejszych latach swojego życia służyły ogółowi ludzi, do dziś są używane jako np. centra handlowe. „Dom Oczyszczenia” był jego pierwszym dziełem, Mendelsohn zaprojektował go jeszcze jako student.

Dom przedpogrzebowy pełnił w życiu Żydów ważną rolę, gdyż przed pochowaniem zmarłego był on w nim „przygotowywany” do pogrzebu.  Byliśmy zachwyceni całą lekcją.  - Nie wiedziałem, że w Olsztynie mieszkali kiedykolwiek Żydzi, to bardzo interesujące dowiedzieć się czegoś o innej religii – powiedział Michał, mój kolega. Wszyscy moi koledzy twierdzą, że na zajęciach z Borussią czas płynie wyjątkowo szybko.

To dobrze, że są jeszcze tacy ludzie jak członkowie Borussii, którzy nie chcą, aby przeszłość Warmii i Mazur i związane z nią obiekty odeszły w niepamięć. Możliwe, że gdyby nie oni, Dom Mendelsohna nie przetrwałby do naszych czasów.

W pierwszy listopadowy czwartek wybieramy się na grę uliczną Na Starym Mieście. O tym też napiszemy.

Krzysztof Buzderewicz

Poprawiony: sobota, 05 listopada 2011 22:00
 

Rozśpiewana młodzież Gimnazjum nr 5 wyśpiewała nagrody

Email Drukuj PDF

Dnia 6.11.2015 w Pałacu Młodzieży w Olsztynie odbył się I Powiatowy Festiwal „Radosna Niepodległa”. Prezentowano na nim polskie pieśni i piosenki patriotyczne. Naszą szkołę reprezentował Chór Szkolny, który zaśpiewał pieśń „O mój rozmarynie” oraz solistka – Agnieszka Igielska – uczennica klasy III b. Wykonała ona piosenkę z filmu „Miasto 44”. Chór wyśpiewał II nagrodę, a Agnieszka została wyróżniona.

Chór wystąpi w Koncercie Laureatów pt. „Nasze biało – czerwone”. Odbędzie się on 13.11.2015 w Pałacu Młodzieży.

 

Na drugie śniadanie... lody!

Email Drukuj PDF

W naszej szkole dbamy o zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia. Lody na bazie mleka są źródłem białka, wapnia i witamin szczególnie z grupy B. Zawierają też potas, fosfor i magnez. Obok pozytywnych wartości tego deseru pamiętamy oczywiście o wrażeniach smakowych.

21.04.2016r. na uczniów Gimnazjum nr 5 czekała prawdziwa niespodzianka! Na drugiej przerwie, śniadaniowej zamiast owoców i warzyw czekały na uczniów lody mleczne w czekoladzie. Była to smakowita odmiana, która cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów. Każdy kto chciał otrzymał swoją porcję.

Zdrowie ma niejedno imię.

 

Poprawiony: piątek, 29 kwietnia 2016 10:25
 

Czwarte miejsce w mieszanych biegach sztafetowych

Email Drukuj PDF

W dniu 14.04.2016 r. na terenach OSiR przy pływalni odbyły się mieszane sztafetowe biegi przełajowe dziewcząt i chłopców szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych o mistrzostwo  Olsztyna. Organizatorem był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie.

Biegi były eliminacjami do finału mistrzostw województwa.

W imprezie wzięło udział 382 dziewcząt i chłopców z 24 szkół (SP- 7 szkół, Gim. – 8 szkół i SPG – 9 szkół) /kl. IV- 79 uczniów, kl. V – 58, VI – 54, gimnazja – 87, spg – 104 uczniów/.

Sztafeta z Gimnazjum nr 5 zajęła 4 miejsce, występując w składzie:

1. Aleksandra Kaczyńska - 2c

2. Natalia Karbowiak - 1a

3. Małgorzata Kocenko - 3b

4. Julia Sydonowicz - 2a

5. Monika Komudzińska - 1b

6. Dominik Zalewski - 3a

7. Grzegorz Cybulski - 3a

8. Michał Błaszczyk - 3c

9. Łukasz Daniel - 2c

10. Igor Maślij - 3b

 

Wojewódzki Konkurs „Uruchom serce bliźniemu” – sukces naszej drużyny

Email Drukuj PDF

W piątek 29 kwietnia w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się wojewódzki konkurs udzielania pierwszej pomocy „Uruchom serce bliźniemu”. Wzięły w nim udział 93 szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne z całego województwa.

Szkoły wystawiły trzyosobowe zespoły, które przystąpiły o godzinie dziewiątej do pierwszego etapu. Polegał on na rozwiązaniu testu dotyczącego poprawnego udzielania pierwszej pomocy. Otrzymaliśmy informację, że pięć najlepszych zespołów w każdej kategorii awansuje do drugiej rundy. Nastąpiło sprawdzanie testów, były dogrywki i w końcu oczekiwane oficjalne wyniki i wielkie emocje. Wiele szkół, wiele oczekiwań i nadziei, ale jest, udało się Gimnazjum nr 5 zostało wyczytane i awansowało dalej.

Gimnazjum nr 5, które już w tym momencie było w najlepszej piątce w województwie reprezentowali:

  1. Małgorzata Kocenko
  2. Julia Moszczyńska
  3. Jan Baranowski

Wszystkie zespoły awansujące do kolejnego etapu otrzymały pamiątkowe koszulki. Dziewczęta wystąpiły nawet w Olsztyńskiej Telewizji i mogły wieczorem posłuchać swych wypowiedzi.

Druga część konkursu to wykonanie czynności praktycznych. Każda drużyna losowała dwa przypadki i musiała sobie z nimi poradzić. Gimnazjum nr 5 wylosowało nieprzytomnego z zatrzymaniem akcji serca i musiało przeprowadzić masaż i sztuczne oddychanie oraz użyć defibrylatora. Druga sytuacja to potrącony rowerzysta z nienaturalnie wykręconą nogą.  Tu należało doprowadzić do poprawnego unieruchomienia kończyny.

Kiedy wszystkie szkoły wykonały swoje zadania udaliśmy się na spotkanie z wojewodą, który podał ostateczne wyniki i wręczył nagrody, upominki i dyplomy.

Okazało się, że Gimnazjum nr 5 w Olsztynie zajęło ostatecznie najbardziej nielubiane przez zawodników czwarte miejsce w województwie.

Do zawodów uczniów przygotowała pani Katarzyna Potrapeluk.

Gratulujemy opiekunowi i jej wychowankom świetnego wyniku i życzymy dalszych sukcesów.

więcej zdjęć

Poprawiony: piątek, 06 maja 2016 08:35
 


Strona 1 z 55

Ulti Clocks content

Aktualności


Dzisiaj jest: Sobota
7 Maja 2016
Imieniny obchodzą
Benedykt, Bogumir, Domicela, Flawia,
Florian, Gizela, Gustawa, Ludmiła,
Ludomiła, Sawa, Wincenta

Do końca roku zostało 239 dni.
Zodiak: Byk

Olsztyn - portal miejski

Oficjalny serwis Programu Szwajcarskiego