Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

Gimnazjum nr 5 w Bet Taharze

Email Drukuj PDF

 

-         To ciekawe, dowiedzieć się, jak wyglądały okolice mojego domu, kiedy mnie nie było na świecie – mówi moja koleżanka, Ola.

-         Tuż koło mego domu jest zabytek. Nie wiedziałem o tym i do tego taki ciekawy – wyraża zdziwienie Maurycy.

-         Tak blisko naszej szkoły, wystarczyło przejść na drugą stronę - to słowa Pauliny.

W czwartek 28 października byliśmy w Bet Taharze na nietypowej lekcji prowadzonej przez pana Dawida Wierzbickiego ze Wspólnoty Kulturowej Borussia. Oglądaliśmy w niej film o odnowieniu tego zabytku. Najciekawsze było to, że wszystkie najważniejsze renowacje wykonali wolontariusze z Polski, Rosji i Niemiec.

Gimnazjum nr 5 w Olsztynie  współpracuje z Wspólnotą Kulturową Borussia. Byliśmy już na wycieczce w Gałkowie, Kadzidłowie i Wojnowie, spotkaliśmy się także w szkole na rozmowie o dziedzictwie kulturowym. Kilka dni przed świętem zmarłych poszliśmy do domu przedpogrzebowego projektu E. Mendelsohna. Wszystkich uczniów zachwycił odnowiony sufit Bet Tahary (hebr. Dom Oczyszczenia) nazywany piramidą, ozdobiony pięknymi mozaikami. Warto zobaczyć ten obiekt. Nikt z nas nie spodziewał się, że niepozorny budynek na ulicy Zyndrama z Maszkowic kryje takie piękno.

Erich Mendelsohn (ur. 21 marca 1887 w Olsztynie, zm. 15 września 1953 w San Francisco) był niemieckim architektem żydowskiego pochodzenia. Jego projekty były związane głównie z modernizmem – budynki które projektował w późniejszych latach swojego życia służyły ogółowi ludzi, do dziś są używane jako np. centra handlowe. „Dom Oczyszczenia” był jego pierwszym dziełem, Mendelsohn zaprojektował go jeszcze jako student.

Dom przedpogrzebowy pełnił w życiu Żydów ważną rolę, gdyż przed pochowaniem zmarłego był on w nim „przygotowywany” do pogrzebu.  Byliśmy zachwyceni całą lekcją.  - Nie wiedziałem, że w Olsztynie mieszkali kiedykolwiek Żydzi, to bardzo interesujące dowiedzieć się czegoś o innej religii – powiedział Michał, mój kolega. Wszyscy moi koledzy twierdzą, że na zajęciach z Borussią czas płynie wyjątkowo szybko.

To dobrze, że są jeszcze tacy ludzie jak członkowie Borussii, którzy nie chcą, aby przeszłość Warmii i Mazur i związane z nią obiekty odeszły w niepamięć. Możliwe, że gdyby nie oni, Dom Mendelsohna nie przetrwałby do naszych czasów.

W pierwszy listopadowy czwartek wybieramy się na grę uliczną Na Starym Mieście. O tym też napiszemy.

Krzysztof Buzderewicz

Poprawiony: sobota, 05 listopada 2011 22:00
 

Gimnazjum nr 5 – działalność charytatywna i świąteczne kolędowanie chóru

Email Drukuj PDF

Grudzień to czas przygotowania do świąt, ale też śpiewania kolęd i czynienia dobra. Tym właśnie poza nauką zajmowaliśmy się w Gimnazjum nr 5. Było strojenie sal i ubieranie choinki na korytarzu, ale też zbieranie książek i gier planszowych dla osób starszych z  Różnowa (tę akcję koordynowała Anna Chorzelowska) oraz przygotowania chóru szkolnego do pięknego wykonywania kolęd i pastorałek (artystów przygotowuje już od lat do wszystkich występów w szkole i poza nią Hanna Borys). Chór jest jedną z ważniejszych wizytówek naszej szkoły.

Zaczęło się 7 grudnia, kiedy to zespół wokalny stworzony z chórzystów naszego gimnazjum w składzie: Tomek Sobol – I c, Angelika Turkowska – II a, Milena Witkowska – II c, Martyna Gołębiewska – II c i Karolina Jastrzębowska – III d wziął udział w Międzyszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek organizowanym przez MOK. Po bardzo dobrym występie artystom naszej szkoły przyznano miejsce II.

12 grudnia chór  zaprezentował „Wigilijną pastorałkę” przed publicznością, która zgromadziła się przed sceną ustawioną na Starym Mieście. Udany występ zespołu miał miejsce podczas otwarcia Miejskiego Jarmarku Świątecznego w Olsztynie. Uczniowie otrzymali nagrody, wiele pochwał i duże brawa. Chórzyści mieli też udział w strojeniu choinki miejskiej na Targu Rybnym, gdzie powiesili osobiście wykonane bombki z logo Gimnazjum nr 5.

Przyćmienie

13 grudnia chór wystąpił z koncertem polskich kolęd i pastorałek w szczególnym miejscu. Był to Zespół Placówek Specjalnych w Olsztynie. Tu słuchaczami byli uczniowie z różnymi problemami zdrowotnymi. Stąd też występ był związany z dużym ładunkiem emocjonalnym i poruszył serca wykonawców i słuchających. Śpiewaliśmy wspólnie z dziećmi chorymi i z obu stron pojawiły się łzy wzruszenia.

Kolejny dzień 14 grudnia i kolejny występ. Tym razem chórzyści wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Hosjanum w Olsztyńskim Seminarium Duchownym. Śpiewaliśmy między innymi z wykonawcami zza wschodniej granicy i innymi chórami z Polski. Rywalizacja była bardzo zacięta, bo i poziom wszystkich wykonawców był bardzo wysoki.

Dzień przerwy i 16 grudnia dużą grupą jedziemy do Różnowa do Domu Pomocy i Opieki Społecznej „Dom nad Doliną”. Tym razem piękne wykonanie kolęd, które osobom starszym dostarczyło wielu wzruszeń, było tylko częścią akcji charytatywnej klasy II d i jej wychowawczyni – p. Ani Chorzelowskiej. Była to bożonarodzeniowa akcja charytatywna „Książka dla Seniora”. Młodzież w szkole zbierała książki i gry planszowe dla osób starszych. Właśnie w poniedziałek osobiście wręczyliśmy zebrane prezenty mieszkańcom „Domu nad Doliną”. Wręczenie prezentów, któremu uroku dodał koncert kolęd w wykonaniu chóru pod kierunkiem p. Hanna Borys, było wydarzeniem poruszającym serca wszystkich osób.

Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy wsparli akcję charytatywną oraz mieszkańcom i pracownikom  „Domu nad Doliną” za to, że tak łaskawie przyjęli naszą grupę, za poczęstunek i mile spędzony czas.

Chór czeka  jeszcze jeden występ. Odbędzie się on w piatek na świątecznym spotkaniu  wszystkich uczniów naszej szkoły, o czym  też napiszemy.

Hanna Borys, Anna Chorzelewska

Poprawiony: poniedziałek, 30 grudnia 2013 06:50
 

Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Szkolnego w DPS „Kombatant”.

Email Drukuj PDF

Dnia 15.11.2013r. Chór Szkolny pod kierunkiem pani Hanny Borys koncertował w DPS „Kombatant” w Olsztynie. Uczniowie prezentowali polskie pieśni narodowe, legionowe i patriotyczne. Śpiewane były w dwugłosie, z podkładem muzycznym i a’capella.

Wystąpili też soliści: Michał Woźnica, Tomek Sobol, Agnieszka Igielska, Marta Przybyła, Dominika Kozłowska oraz Angelika Turkowska i Karolina Jastrzębowska.

Koncert dostarczył wielu wrażeń i wzruszeń zarówno słuchaczom jak i chórzystom. Było wspólne śpiewanie, rozmowy ze starszymi ludźmi, łzy wzruszenia… Chórzyści po koncercie otrzymali gromkie brawa, miłe podziękowania i słodkości oraz zaproszenie na wspólne kolęędowanie.

Historię polskich pieśni narodowych, patriotycznych i legionowych przeczytała Klaudia Przybysz. Teksty przygotowała i opracowała nauczycielka historii – pani Ewa Marciszewska.

Hanna Borys

Poprawiony: piątek, 22 listopada 2013 10:03
 

Aktywne długie przerwy w szkole

Email Drukuj PDF

 

Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej

Email Drukuj PDF

 

Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej

W związku z realizacją projektu edukacyjnego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy:  "Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej" wiodącym zadaniem szkoły w II semestrze roku szkolnego 2013/2014 jest:

Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej.

Chcemy zachęcić uczniów i rodziców do przestrzegania zasad zdrowego odżywiania w celu zapobiegania nadwadze, otyłości oraz chorobom związanym ze złymi nawykami żywieniowymi.

Zachęćmy nasze dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu.

W ramach powyższych działań proponujemy:

 

  • edukację prozdrowotną uczniów i rodziców
  • organizację i udział w zajęciach ruchowych

 

Mamy nadzieję, że wspólne działania przyniosą pozytywne efekty w utrzymaniu dobrego zdrowia, prawidłowej sylwetki i optymalnej formy całej rodziny.

Jarosława Kozak - Dyrektor Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

Katarzyna Dębowska - szkolny lider projektu

Poprawiony: wtorek, 18 marca 2014 13:50
 


Strona 1 z 33
Ulti Clocks content

Aktualności


Dzisiaj jest: Poniedziałek
22 Września 2014
Imieniny obchodzą
Joachim, Joachima, Maurycy, Prosimir,
Tomasz

Do końca roku zostało 101 dni.
Zodiak: Panna

Olsztyn - portal miejski

Oficjalny serwis Programu Szwajcarskiego