Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Gimnazjum nr 5 w Olsztynie

Gimnazjum nr 5 w Bet Taharze

Email Drukuj PDF

 

-         To ciekawe, dowiedzieć się, jak wyglądały okolice mojego domu, kiedy mnie nie było na świecie – mówi moja koleżanka, Ola.

-         Tuż koło mego domu jest zabytek. Nie wiedziałem o tym i do tego taki ciekawy – wyraża zdziwienie Maurycy.

-         Tak blisko naszej szkoły, wystarczyło przejść na drugą stronę - to słowa Pauliny.

W czwartek 28 października byliśmy w Bet Taharze na nietypowej lekcji prowadzonej przez pana Dawida Wierzbickiego ze Wspólnoty Kulturowej Borussia. Oglądaliśmy w niej film o odnowieniu tego zabytku. Najciekawsze było to, że wszystkie najważniejsze renowacje wykonali wolontariusze z Polski, Rosji i Niemiec.

Gimnazjum nr 5 w Olsztynie  współpracuje z Wspólnotą Kulturową Borussia. Byliśmy już na wycieczce w Gałkowie, Kadzidłowie i Wojnowie, spotkaliśmy się także w szkole na rozmowie o dziedzictwie kulturowym. Kilka dni przed świętem zmarłych poszliśmy do domu przedpogrzebowego projektu E. Mendelsohna. Wszystkich uczniów zachwycił odnowiony sufit Bet Tahary (hebr. Dom Oczyszczenia) nazywany piramidą, ozdobiony pięknymi mozaikami. Warto zobaczyć ten obiekt. Nikt z nas nie spodziewał się, że niepozorny budynek na ulicy Zyndrama z Maszkowic kryje takie piękno.

Erich Mendelsohn (ur. 21 marca 1887 w Olsztynie, zm. 15 września 1953 w San Francisco) był niemieckim architektem żydowskiego pochodzenia. Jego projekty były związane głównie z modernizmem – budynki które projektował w późniejszych latach swojego życia służyły ogółowi ludzi, do dziś są używane jako np. centra handlowe. „Dom Oczyszczenia” był jego pierwszym dziełem, Mendelsohn zaprojektował go jeszcze jako student.

Dom przedpogrzebowy pełnił w życiu Żydów ważną rolę, gdyż przed pochowaniem zmarłego był on w nim „przygotowywany” do pogrzebu.  Byliśmy zachwyceni całą lekcją.  - Nie wiedziałem, że w Olsztynie mieszkali kiedykolwiek Żydzi, to bardzo interesujące dowiedzieć się czegoś o innej religii – powiedział Michał, mój kolega. Wszyscy moi koledzy twierdzą, że na zajęciach z Borussią czas płynie wyjątkowo szybko.

To dobrze, że są jeszcze tacy ludzie jak członkowie Borussii, którzy nie chcą, aby przeszłość Warmii i Mazur i związane z nią obiekty odeszły w niepamięć. Możliwe, że gdyby nie oni, Dom Mendelsohna nie przetrwałby do naszych czasów.

W pierwszy listopadowy czwartek wybieramy się na grę uliczną Na Starym Mieście. O tym też napiszemy.

Krzysztof Buzderewicz

Poprawiony: sobota, 05 listopada 2011 22:00
 

Rozśpiewana młodzież Gimnazjum nr 5 wyśpiewała nagrody

Email Drukuj PDF

Dnia 6.11.2015 w Pałacu Młodzieży w Olsztynie odbył się I Powiatowy Festiwal „Radosna Niepodległa”. Prezentowano na nim polskie pieśni i piosenki patriotyczne. Naszą szkołę reprezentował Chór Szkolny, który zaśpiewał pieśń „O mój rozmarynie” oraz solistka – Agnieszka Igielska – uczennica klasy III b. Wykonała ona piosenkę z filmu „Miasto 44”. Chór wyśpiewał II nagrodę, a Agnieszka została wyróżniona.

Chór wystąpi w Koncercie Laureatów pt. „Nasze biało – czerwone”. Odbędzie się on 13.11.2015 w Pałacu Młodzieży.

 

Na drugie śniadanie... lody!

Email Drukuj PDF

W naszej szkole dbamy o zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia. Lody na bazie mleka są źródłem białka, wapnia i witamin szczególnie z grupy B. Zawierają też potas, fosfor i magnez. Obok pozytywnych wartości tego deseru pamiętamy oczywiście o wrażeniach smakowych.

21.04.2016r. na uczniów Gimnazjum nr 5 czekała prawdziwa niespodzianka! Na drugiej przerwie, śniadaniowej zamiast owoców i warzyw czekały na uczniów lody mleczne w czekoladzie. Była to smakowita odmiana, która cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów. Każdy kto chciał otrzymał swoją porcję.

Zdrowie ma niejedno imię.

 

Poprawiony: piątek, 29 kwietnia 2016 10:25
 

Czwarte miejsce w mieszanych biegach sztafetowych

Email Drukuj PDF

W dniu 14.04.2016 r. na terenach OSiR przy pływalni odbyły się mieszane sztafetowe biegi przełajowe dziewcząt i chłopców szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych o mistrzostwo  Olsztyna. Organizatorem był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie.

Biegi były eliminacjami do finału mistrzostw województwa.

W imprezie wzięło udział 382 dziewcząt i chłopców z 24 szkół (SP- 7 szkół, Gim. – 8 szkół i SPG – 9 szkół) /kl. IV- 79 uczniów, kl. V – 58, VI – 54, gimnazja – 87, spg – 104 uczniów/.

Sztafeta z Gimnazjum nr 5 zajęła 4 miejsce, występując w składzie:

1. Aleksandra Kaczyńska - 2c

2. Natalia Karbowiak - 1a

3. Małgorzata Kocenko - 3b

4. Julia Sydonowicz - 2a

5. Monika Komudzińska - 1b

6. Dominik Zalewski - 3a

7. Grzegorz Cybulski - 3a

8. Michał Błaszczyk - 3c

9. Łukasz Daniel - 2c

10. Igor Maślij - 3b

 

Gimnazjum nr 5 w Berlinie

Email Drukuj PDF

W maju pierwszy raz w historii Gimnazjum nr 5, o godzinie 5:50, na Dworcu Głównym w Olsztynie rozpoczęła się wycieczka do Berlina. Najpierw podróżowaliśmy szynobusem, później, wielu z nas pierwszy raz, lecieliśmy samolotem z lotniska w Szymanach. Było to niezwykłe przeżycie, zaraz po przeszukaniu na bramkach, wzbiliśmy się w górę i oglądaliśmy jeziora tak małe, że można je zakryć jedną dłonią. Dolecieliśmy na miejsce około 11:00, po czym udaliśmy się do hostelu.

Tego dnia czekało nas jeszcze wiele przygód. Na początku zwiedzania odwiedziliśmy najbardziej charakterystyczne punkty Berlina. Najpierw podziwialiśmy Kolumnę Zwycięstwa, znajdującą się w ogromnym parku Tiergarten, oczywiście weszliśmy na jej szczyt. Następną atrakcją okazała się Brama Brandenburska, była ogromna i bardzo piękna, a wokół niej chodziło tak wielu ludzi, że łatwo można było się zgubić, na szczęście nic takiego się nie stało. Po zobaczeniu bramy ruszyliśmy w dalszą drogę. Z daleka przypominający cmentarz - Pomnik Ofiar Holokaustu został zbudowany z betonowych bloków mających różną wysokość, wydaje mi się, że to bardzo dobry sposób, aby przypominać o tej straszliwej tragedii. Po odzyskaniu sił ruszyliśmy dalej. Tego dnia odwiedziliśmy sklep, gdzie sprzedawano różne drobiazgi z człowiekiem z sygnalizacji świetlnej, który w Berlinie nosi nazwę  Ampelmann i wygląda dość nietypowo. Po odwiedzeniu tego sklepu udaliśmy się jeszcze na plac Gendarmenmarkt oraz zobaczyliśmy katedrę - Beliner Dom, przed którą wielu ludzi odpoczywało w słońcu.

Drugi dzień, mimo zmęczenia po dniu poprzednim, nie przyniósł odpoczynku. Już z rana udaliśmy się do Lidla i kupiliśmy wodę oraz słodycze na nadchodzący długi dzień. Zwiedzanie zaczęło się od obejrzenia gmachu parlamentu, czyli Reichstagu, do którego wnętrza nie weszliśmy, ale kolejka przed wejściem sprawiła, że nie żałowaliśmy tego. Następnie udaliśmy się na Potsdamer Platz, gdzie znajdowało się Sony Center. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Checkpoint Charlie, jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między Berlinem Wschodnim a Zachodnim, gdy jeszcze był taki podział. Tego dnia odwiedziliśmy również oceanarium Sea Life i Aqua Dom, czyli wielką windę, dookoła której roztaczało się akwarium pełne egzotycznych ryb. Później zobaczyliśmy jeszcze Alexanderplatz i Fernsehturm - wieżę telewizyjną, będącą najwyższym punktem w Berlinie.

Dzień trzeci nie był aż tak męczący, jeżeli chodzi o wędrówki piesze. Najbardziej zmęczyła nas wysoka temperatura. Tego dnia oglądaliśmy sztukę starożytnego Egiptu w Neues Museum oraz sztukę starożytną w muzeum Pergamońskim. Później udaliśmy się na rejs statkiem po Sprewie, podczas którego jeszcze raz zobaczyliśmy wiele wspaniałych budowli. Na koniec odwiedziliśmy East Side Gallery, czyli pozostałość po Murze Berlińskim, która została oddana do użytku artystom - grafficiarzom. Oglądaliśmy tam piękne wytwory ich wyobraźni.

Dni na wycieczce mięły bardzo szybko i nim się obejrzeliśmy nadszedł koniec. Rano spakowaliśmy się i zostawiliśmy walizki w recepcji. Pierwszą rzeczą, którą zobaczyliśmy czwartego dnia wycieczki była wystawa nowych i starych samochodów, która była dla nas niespodzianką. Później zwiedziliśmy jeszcze pałac Charlottenburg, który znajdował się niedaleko hostelu. Otaczał go przepiękny ogród z jeziorem w środku. Około 16:00 wylecieliśmy z Berlina z powrotem do domu. O 19:30 na Dworcu Głównym w Olsztynie zakończyła się nasza wyprawa.

Była ona pełna niespodzianek, interesujących zabytków i nie tylko, ale również wspaniałej atmosfery. Wszyscy świetnie się bawili, każdy miał okazję wykazać się znajomością języka niemieckiego, np. zamawiając sobie lody. Te cztery słoneczne dni zapamiętam do końca życia, Berlin zaś odwiedzę koniecznie jeszcze raz, przynajmniej taką mam nadzieję.

więcej zdjęć

Poprawiony: poniedziałek, 30 maja 2016 20:01
 


Strona 1 z 56

Ulti Clocks content

Aktualności


Dzisiaj jest: Wtorek
31 Maja 2016
Światowy Dzień bez Tytoniu
Imieniny obchodzą
Aniela, Bożysława, Ernesta, Ernestyna,
Feliks, Petronela, Petronia, Petroniusz,
Teodor

Do końca roku zostało 215 dni.
Zodiak: Bliźnięta

Olsztyn - portal miejski

Oficjalny serwis Programu Szwajcarskiego